Sağlık

Emzirme sorunları nelerdir?

Doğum yapmış olan bir annenin bebeğini emzirmesi kadar doğal bir şey yoktur. Ama çoğu zaman bu durum sıkıntılarla doludur. Hem bebek hem de anne sağlığı için emzirmenin önemi büyüktür. Süt birikiminin başlaması, beraberinde bazı sorunları da getirir. Süt akışının kolaylaşması için uzmanlar, emzirmeden önce ılık, nemli kompres yapılması ve yine ılık bir duş alınmasını öneriyor.

 

Emzirme Sorunları

 

Sarılık

Anne sütüne bağlı olarak ortaya çıkan sarılık sorunu bebeklerin %2′sinde meydana gelir. Bu sorunun nedeni ise tam olarak bilinmemektedir. Sarılık birkaç hafta sürebilir. Bu sorunun bebeğe hiç bir zararı bulunmaz ve kendiliğinden geçer. Anne panik yapmamalı ve bebeğini emzirmeye devam etmelidir.

Sütün yetersiz olması

Sık emziren, emzirmeye geç başlayan, emzirmekten hoşlanmayan, bebeği doğru pozisyonda emzirmeyi beceremeyen, stresli ve kaygılı annelerde bu soruna sıkça rastlanır. Sütü yeterli gelmeyen annelerin uzman bir doktora başvurarak ek mamaya geçmesi önerilir.

Anne sütünün fazla olması

Meme başını tutmakta zorlanan bebek düzgün bir emme gerçekleştiremez. Bu sorun annenin memesinde ağrıya yol açar ve anne emzirmeyi yarıda keser. Emmeyi kesen anne, bebeğin emmesini önlediği için emilemeyen süt annede sıkıntı yaratır ve anne sütünü sağmak zorunda kalır. Sağılan süt düzgün saklanırsa bebeğe içirilebilir.

Süt kanallarının tıkanması

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.