Sağlık

Emzirme meme kanseri riskini azaltıyor

Uzmanlar, emziren kadınlarda meme kanserine yakalanma riskinin daha az olduğunu belirterek, emzirme işleminin kanserin önlenmesinde önemli bir faktör olduğunu vurguluyor.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi (OMUSUVAM) Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kenan Erzurumlu, emziren kadınlarda meme kanseri riskinin daha az olduğunu belirterek, “Emzirme süresinin uzun olması kanserin önlenmesinde önemli bir faktördür” görüşünü bildirdi.

Prof. Dr. Erzurumlu yaptığı açıklamada, kadınlarda en sık görülen kanser türünün meme kanseri olduğunu hatırlattı. Meme kanserinin de hormonsal kaynaklı bir hastalık olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Erzurumlu, meme kanserinin kesin bir nedeni olmamakla birlikte en önemli etkenin genetik faktörler olduğunu ifade etti.

Hastalığın günümüzde hormonsal kökenli bir hastalık olarak kabul edildiğini belirten Prof. Dr. Erzurumlu, tedavi açısından da erken tanının önemine işaret etti.

Meme kanserinde de diğer kanser türlerinde olduğu gibi erkan tanının hastalığın tedavisi açısından önemli olduğunun bilindiğini, ancak meme kanserinde bu durumun daha belirleyici olduğunu ifade eden Erzurumlu, bütün kanserlerin cerrahi tedavisinde olduğu gibi meme kanserlerinde de temel amacın tümörlü dokunun temizlenmesi olduğunu vurguladı.

Emziren kadınlarda meme kanseri riskinin daha az olduğunu belirten Prof. Dr. Erzurumlu, şunları kaydetti.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.