Sağlık

Emzirilmeyen bebekte kansızlık tehlikesi

Bebeklerin eksik anne sütü alması ve demir bakımından zayıf gıdalarla beslenmesi, kansızlığa neden oluyor. Uzmanlara göre bebek her ağladığında annenin onu emzirmesi gerekiyor

Bebeklerdeki kansızlığın temel sebebinin bebeğin anne sütü almaması ve demirden eksik gıdalarla beslenmesi olduğuna dikkat çeken uzmanlar, kansızlığın belirtisi olarak süt çocuklarında huzursuzluk, davranış değişiklikleri, iştahsızlık, uykusuzluk veya normalin üzerinde uyuma gibi belirtiler görülebildiğini söylüyor.

Daha büyük çocuklarda ise kansızlık belirtilerinin yorgunluk, halsizlik, baş dönmesi, baş ağrısı, çabuk yorulma ve nefes darlığı gibi yakınmalar olduğunu belirten uzmanlar, bu belirtilere dikkat edilmesi ve çocuğun bir uzman hekim tarafından değerlendirilmesi gerektiğini bildirdi.

Uzmanlar, annelerin bebeğin her ağlamasında emzirmelerini tavsiye ediyor.

Bursa İl Sağlık Müdürlüğü, anne ve anne adaylarına verilen eğitim seminerlerinde yeni doğan bebek için en ideal besinin, anne sütü olduğunu, çocuğun anne sütü ile beslenmesinin sayısız yararları olduğunu anlatıyor.

Doğumdan hemen sonra emzirmeye başlayan annenin önceleri az miktarda gelen sütünün, bebeğin emme uyarısı ile kısa zamanda artacağını anlatan İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri; “Bebeğinizi emzirirken utanmayın ve sıkılmayın. Kendinizi rahat bırakarak, sadece bebeğinizle bütünleşerek emzirin. Bebeğinizin en mutlu olacağı yer anne kucağıdır. Şüphesiz, yavrusunu bağrına basıp emzirmek de anne için büyük mutluluk ve gurur verici bir olaydır.” dedi.

Yeni doğan bebek için en ideal besinin anne sütü olduğunu vurgulayan yetkililer, şu bilgileri verdi:

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.