Sağlık

Emziren anneler daha çabuk zayıflıyor

Emzirmenin anneler için kilo vermenin en hızlı ve sağlıklı yollarından birisi olduğunu söyleyen uzmanlar, emzirme sadece zayıflamayı değil, doğumdan sonra annenin daha çabuk iyileşmesini de sağladığını belirtiyor.

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Pediatri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Rahmi Örs, emziren annelerin hamilelik döneminde aldıkları kiloları daha hızlı verebildiğini söyledi.

Prof. Dr. Örs, yaptığı açıklamada anne sütünün koruyucu bağışıklık maddeleri, enzimler ve hormonlar ile bebekler için eşsiz bir besin kaynağı olduğunu ifade etti.

Doğduktan sonra alacağı birkaç damla sütün bebeğin ilk aşısı olduğunu vurgulayan Örs, “Bebek dünyaya gözlerini açarken anne sütü sayesinde hastalıklara karşı önemli bir savunma gücü kazanıyor. Anne sütü ishalli hastalıklar, solunum yolu enfeksiyonları, orta kulak iltihabı, şeker ve astım gibi hastalıklara karşı koruyor. Anne sütüyle beslenen çocuk, daha az hastalanıyor” dedi.

Emzirme anneyi ve bebeğini koruyor

Emzirmenin sadece bebek için değil, anne için de pek çok avantajlarının bulunduğunu anlatan Örs, şunları kaydetti:

“Anneler, hamilelik döneminde aldıkları kiloları verebilmek için yoğun çaba sarf ediyor. Bebeğini emziren anneler, hamilelik döneminde aldıkları kiloları daha hızlı bir şekilde verebiliyor. Bu yöntem kilo vermenin en hızlı ve sağlıklı yollarından birisidir. Ayrıca emzirme, doğumdan sonra annenin daha çabuk iyileşmesini sağlıyor. . Emziren annelerde meme kanseri, yumurtalık kanseri daha az görülüyor; daha az idrar yolu enfeksiyonu geçiriyorlar, tip 2 şeker hastalığı riski de azalıyor. Emziren annelerin psikolojik durumu daha iyi oluyor, doğum sonrası depresyon gibi problemler daha az görülüyor.”

Afrikalı bebeğe Avrupalı süt anne daha yararlı değil

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.