Sağlık

Elleriniz güzelliğinizi gölgelemesin

Bir insanın yaşlandığını sadece yüzündeki çizgilerin ve göz çevresindeki kırışıklıkların ele verdiğini zannediyorsanız, yanılıyorsunuz. Her ne kadar yaşlanma belirtileri öncelikle yüzde ortaya çıksa da, uzmanlar bir kişinin ellerinin de yaşını gözler önüne serdiğini söylüyor.

Çoğu insan yüzündeki yaşlılık belirtilerini bakım işlemleri ya da estetik operasyonlarla gidermeye çalışsa da, aynı hassasiyeti ellerine göstermiyor. Gün içinde en çok kullandığımız organımız olan eller, el bebek gül bebek bir muamele ile el üstünde tutulmayı hak ederken; çoğunlukla ele güne karşı yapayalnız ve bakımsız kalıyor.

Ellerinizi gençleştirin

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu, sadece birkaç basit işlemle yıllara meydan okuyan bir gençlik, sağlık ve güzellikte ellere sahip olunabileceğini söylüyor. Ellere uygulanabilen estetik yöntemler arasında başı, lazer ile cilt gençleştirme çekiyor. ‘Non invazif lazer’ adını taşıyan bu işlem sayesinde, ciltteki hücreler yenileniyor. Böylece eller çok daha sıkı ve genç bir yüzeye sahip oluyor. El üzerindeki sarkmalar da yok oluyor. Sadece üç seanstan sonra gözle görülür bir etki yaratan bu uygulama, herhangi bir yan etkiye yol açmıyor. Ciltte ağrı, tahriş ya da kızarıklık yaratmıyor.

Peeling lekeleri yok ediyor

Sağlıklı ve genç ellere sahip olmayı sağlayan bir diğer uygulama ise peeling. Bu işlem sırasında ellerin üst derisi soyuluyor ve derinin kendini yenilemesi sağlanıyor. Peeling, ellerdeki kırışıklıkları ve güneşin yol açtığı lekeleri de yok ediyor. Peeling uygulamaları sırasında ‘gren peel’ adı verilen bitkisel malzemelerin kullanıldığını belirten Prof. Dr. Kışlaoğlu, şunları ekliyor:
“Bitkisel peeling, kimyasallar kimyasallardan ve sentetik maddelerden arınmış olduğu için cilde zarar vermiyor. Bazı peeling türlerinde meydana gelen pigmentasyonlar, bitkisel uygulamalarda hemen hemen hiç olmuyor. Orta derinlikte bir soyma yapan bu peeling; diğer peeling türlerine nazaran daha çabuk iyileşerek, uygulama yapılan kişilerin iş ve zaman kaybına neden olmuyor. Beş gün tamamlandığında cilt, belirgin derecede daha genç ve parlak görünüyor.”

Doku kaybını giderebilirsiniz

Eğer ellerinizin yüzeyinde yaşlılığa bağlı bir doku kaybı varsa, bunu hazır dolgu malzemesi uygulaması ya da lipofilling yöntemi ile düzeltebilirsiniz. Hazır dolgu maddeleri uygulaması, cilde anestezik bir krem sürüldükten sonra beş dakika içinde ince bir iğne yapılarak gerçekleştiriliyor. Çalışan kişiler bu uygulamayı öğle tatilinde bile yaptırabiliyor. Kişinin özellikle karın bölgesinden alınan yağ dokusunun istenilen bölgeye enjeksiyonu olan lipofilling yöntemi ise; 3-4 ay sonra ellerde gözle görülür bir gençleşme yaratıyor.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.