Sağlık

Dünyada her 10 bebekten biri erken doğuyor

ABD’de yayımlanan bir araştırma, dünyada her yıl 10 bebekten birinin erken doğduğunu (13 milyon) ve bir milyondan fazlasının yaşamını yitirdiğini gösterdi. Bu sorundan ise özellikle gelişmekte olan ülkelerin etkilendiği belirtildi.

Araştırmada, Afrika ve Asya’da bebeklerin yüzde 85′inden fazlasının (11 milyon) 37 haftadan önce doğduğu vurgulandı.

Gelişmekte olan ülkelerde yetersiz beslenme ve bakımın bebeklerin erken doğmasına neden olduğu kaydedildi. Bununla beraber ABD gibi gelişmiş ülkelerde de 25 yılda erken doğan bebeklerin sayısının yüzde 36 arttığına dikkati çekildi. ABD’de, hamile kalabilmek için bazı tekniklere başvuran 35 yaşın üzerindeki kadınların sayısının giderek artmasının erken doğumlara neden olduğu vurgulandı.

Erken doğumlar her anlamda sorun

Araştırmaya imza atan Amerikan “The March of Dimes” yardım örgütünün başkanı Dr. Jennifer Howse, dünyada erken doğumların manevî, bedensel ve maddî bedeliyle aileler, sağlık sistemleri ve ekonomi için büyük bir sorun teşkil ettiğini ifade etti.

ABD’de erken doğan bebeklerin tedavisinin ve sağlık sorunlarının yıllık maliyetinin genellikle 26 milyar doları geçtiğini belirten Howse, çocuk ölümlerinin azaltılmasının ve anne sağlığının iyileştirilmesinin planlandığı BM’nin bin yıllık kalkınma hedeflerine ulaşmak için dünya liderlerinin önceliği erken doğumlarla mücadeleye vermesi gerektiğini vurguladı.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.