Sağlık

Doğurganlıkta yaş faktörü önemli

“Günümüz toplumunda, kadınlar tarafından gebeliğin daha ileri yaşlara bırakılması genel bir seçim olarak daha sık karşımıza çıkmaktadır” diyen Altunizade Eurofertil Üreme Sağlığı Medikal Direktörü Dr. Hakan Özörnek’in verdiği bilgilere göre; bu düzenli aile yaşantısını oluşturmayı istemekten, maddi güvenceyi sağlamak kaygısından ya da zihinsel olarak anneliğe hazır olduğundan emin olmaya çalışmaktan kaynaklanmaktadır.

Ayrıca basında yardımcı üreme teknikleri ile ilgili olarak yer alan haberler gerçek dışı bir şekilde, ileri yaşlarda gebe kalabilme konusunda kadınlara güvence oluşturmaktadır. Önemli olan, kadının sağlıklı bir gebelik ve gebe kalma potansiyeli üzerine yaşın etkili olduğunun farkında olması gerektiğini belirtmektedir.

40 yaşından sonra gebelik riski azalıyor
Biyolojik nedenlerden dolayı, ileri yaşlarla birlikte doğurganlık azalıyor. Tüp bebek gibi ileri (infertilite) kısırlık tedavilerinde dahi 40 yaş üzerinde gebe kalma şansı azalırken, düşük yapma riski artmaktadır. Doğurganlıkta olan bu değişiklikler; içinde bulunulan sağlık durumu, yumurtlama fonksiyonunda oluşan değişiklikler ile açıklanabilir.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.