Sağlık

Doğru ve başarılı emzirme teknikleri

Anne sütü ile beslenmenin her bebeğin en doğal hakkı olduğunu belirten uzmanlar, bebeğin emmesi ile annenin ürettiği süt miktarının doğru orantılı olduğunu söylüyorlar. Peki başarılı ve doğru bir şekilde emzirmek için nelere dikkat edilmeli? İşte cevaplar…

Emzirme nasıl yapılmalıdır?

Anne sütünün yapımı ve artması annenin doğru beslenmesinin yanında bebeğin doğru teknik ve sık aralıklarla emzirilmesi sonucu gelişir. Emzirmeden önce meme ucunuzu baş ve işaret parmağınızla yuvarlayarak daha belirgin hale getirebilirsiniz.

1. Bebeği kavramadığınız kolunuzla göğsünüzü destekleyin. Başparmağınızı areolanın (meme ucunu çevreleyen koyu renkli kısım) 1-2 cm. üzerine koyun, diğer parmağınızı da göğsünüzü alttan desteklemek üzere kullanın.

2. Göğüs ucunuzu bebeğin alt dudağına değdirerek ağzını açmasını sağlayın. Ağzını açar açmaz göğsünüze yaklaştırarak areolayı kavramasını sağlayın. Süt areolanın arkasında depolandığı için bebeğin ağzı areolanın hemen hemen hepsini kavramalıdır. Sadece meme ucunu alırsa süt gelmeyebilir ve göğüs ucunuz acır.

3. Bebek emerken çenesi göğsünüze değmelidir. Burnunun kapanmamasına dikkat edin. Sabırlı olun, doğru pozisyonu sağlamak için birçok kez denemeniz gerekebilir.

Bebeğinizi uyandırmak için neler yapabilirsiniz?

Bebeğinizin emmesi gerekiyor ama uyandıramıyorsanız;
1. Bebeğinizin üzerini soyun bezini değiştirin.
2. Ellerine, ayaklarına masaj yapın.
3. Yüzünü nemli bir havlu İle silin.
4. Burnunu hafifçe sıkın.
5. Kucağınıza alıp teninizle temasa geçirin.

Sütünüzün bebeğinize yeterli geldiğini nasıl anlarsınız?

1. Günde 5-6 kez bezini ıslatıyorsa,
2. Günde 2 veya daha fazla hardal sarısı cıvık ve pürlüklü kaka yapıyorsa,
3. Emdikten ve gazını çıkardıktan sonra sakinleyip uyuyorsa,
4. Aktifse ve sesli ağlıyorsa, yeterince anne sütü alıyor demektir.

Göğüs ucunuzun yara olmaması için neler yapmalısınız?

Yapılan çalışmalar göstermiştir ki, bebeğin anne göğüs ucunu alış şekli, göğüs ucu yara oluşmasını en fazla etkileyen faktördür. İlk 1 -2 haftada hafif acı ve yanma hissetmeniz normaldir. Eğer bebek emmeye başladıktan sonra göğüs uçlarınızda ağrı hissediyorsanız, bebeği memeden çekip vücut pozisyonunu tekrar ayarlayarak ağzını açıp göğüs ucunuzu dilinin üstüne ve damağına değdirerek deneyin.

Emzirmeden sonra 1 -2 damla sütü meme uçlarına sürün ve açık bırakarak kurutun. Göğüs uçlarında çatlama, kanama ve sürekli ağrı olması normal değildir, doktorunuza başvurun.

Anne sütünün bebekler için önemi nedir?

Anne sütü, bebeklere gereksinimi olan tüm besin öğelerini tek başına ilk 6 ay sağlayabilen en İyi besindir. Anne sütü ve doğumdan sonra gelen ilk süt (ağız sütü), bebek için çok önemlidir, çünkü bebeği hastalıklara karşı korur, bebeğin ilk aşısıdır. Anne sütü bebekler için yaşamsal öneme sahip.

Bebeğin annesiyle sevgi bağı kurabilmesi için en iyi iletişim yolu emzirmedir. Ayrıca anne sütü İle beslenen bebeklerin IQ düzeyi, diğer besinlerle beslenen bebeklere göre 8 puan daha fazla oluyor.

Anne sütü neden bebekler için en iyi besindir?

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.