Sağlık

Doğal ürünler diyabetlilerin en yakın dostu

Diyabet hastası, insülin kullanıyorsa beslenme programı çok önemlidir. Az ve sık şekilde günde üçü ana, ikisi ara öğün olmak üzere 5-6 kez beslenmelidir. Taze sebze-meyveler de, vitamin ve mineraller açısından çok zengindir. Aynı zamanda kan şekerinin azaltılan posa çeşitlerini içerirler. Pişirildiğinde vitaminler kaybolsa da içerdikleri posa yararlıdır.

Tip 1 diyabeti olan kişilerde, terapi hedeflerine doğal ürünlerin desteği ile ulaşabilmek için şunlar gereklidir:

1. Beta hücresi fonksiyonlarının korunması ve otoimmün sürecin muhtemel geri kazanımı
2. Daha düşük dosajların kullanımına imkan verecek şekilde insülün terapisinin etkinliğinin artırılması
3. Kan şekeri seviyelerinde öğünlerden sonra görülen yükselişlerin azaltılması

Beta hücresi fonksiyonlarının korunması
Teşhis konur konmaz ya da en geç bir yıl içinde tedaviye başlanmalıdır. İki temel tamamlayıcı, B3 vitamininin niasinamid formu ve yeşil çay ekstresi ya da Pterocarpus marsupium adlı bitkidir. Nikotinamid de denilen niasinamidin (B3 vitamini), pankreastaki beta hücrelerinin bağışıklık sistemi tarafından yok edilmesini kısmen önlediği ve bu süreci geriletebileceği görülmüştür. Dosaj takviyesi vücut kilosuna göre belirlenmektedir. Her bir kilo için 25-50 mg niasinamid alınmalıdır. Genellikle iyi tolere edilir ve yan tesiri yok. Bununla birlikte yüksek doz alındığında karaciğere zarar verebileceğinden, her üç ayda bir karaciğer enzimlerine kan testi yapılması öneriliyor. Pterocarpus bitkisinin Hindistan’da diyabetin tedavisinde kullanılması çok eskilere dayanmaktadır. Pterocarpus’a ek olarak, epicatechin birkaç bitkide daha yoğun olarak bulunmaktadır. Özellikle yeşil çayda yüzde 3 oranında bulunur. Pterocarpus ticari olarak bulunmadığından, onun yerine yeşil çay kullanılabilir. Tavsiye edilen miktar; günde en az iki fincan yeşil çay.

İnsülin etkinliğinin artırılması
İlk adım; diyet, yaşam tarzı ve tamamlayıcı kullanmaktır. Krom, E vitamini, magnezyum, vanadyum, manganez ve biotin (B vitamini), Kore ginsengi ekstresi gereken önemli besinlerden bazılarıdır. Biotin; karbonhidratların, yağların ve aminoasitlerin üretiminde ve kullanılmasında işlevi olan bir B vitaminidir. Biotin olmaksızın, şeker metabolizması ciddi şekilde bozulmaktadır. Biotin, insülin duyarlılığını artırdığı ve glikokinaz enziminin etkisini artırdığı görülmüştür.

Öğün sonrası yükselişlerin önlenmesi
Kan şekeri seviyesinde öğünlerden sonraki yükselişlerin önlenmesinin birinci adımı; glisemik indeksi ve glisemik yükü düşük bir diyettir. Bazı doğal ürünler, kan şekeri seviyesini kontrol etmenin yanı sıra, tip 1 diyabet hastalarının çoğunda görülen komplikasyonlarla başa çıkmada da oldukça önemlidir. Örneğin acı kavun. Asya’da sebze olarak yenilmesinin yanında, olgunlaşmamış acı kavun, halk arasında diyabet tedavisinde kullanılmaktadır. Olgunlaşmamış meyvenin suyunun ya da ekstresinin, kan şekeri düşürücü etkisi kanıtlanmıştır.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.