Sağlık

Diyabete karşı kök hücre ümit veriyor

ABD Başkanı Barack Hüseyin Obama, kısa süre önce embriyonik kök hücre araştırmalarına devlet bütçesinden para ayrılmasını öngören kararı imzaladı.

Texas eyaletinin Galveston kentinde bir ekip, kök hücreleri kullanarak birinci tip şeker hastalığı için yeni bir tedavi yöntemi geliştiriyor.

Galveston’daki Texas Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Randall Urban ve Larry Denner kök hücrelerin insülin salgılamasını sağlamak amacıyla çalışıyor. Pamela Phelps gibi birinci tip şeker hastaları ise bu araştırmaların sonuçlarını büyük beklentilerle izliyor.

15 yaşından beri hastalığına bir çare bulunmasını beklediğini söyleyen Phelps, “Günlük hayatta şeker hastalığıyla daha kolay başa çıkacak yöntemler geliştirilmesi için dua ediyorum,” diyor. Phelps gibi şeker hastaları düzenli insülin iğnesi oluyor. Bu sayede hastanın pankreasının salgılayamadığı, kandaki şeker miktarını düzenleyen hormon, vücuda zerk ediliyor.

Texas Üniversitesi’nden Larry Denner şöyle konuşuyor:
“Ürettiğimiz hücreleri mikroskop altında izliyoruz. Bu hücrelerin insülin üretip üretmediğini, bazı antikorlar aracılığıyla anlamamız mümkün oluyor.”

Denner ve ekibi laboratuar ortamında, bebeklerin göbek bağındaki kanda bulunan kök hücreleri kullanarak insülin üreten hücreler geliştirmiş. Denner çalışmalarını şöyle anlatıyor:
“Araştırmada kullandığımız kök hücreler, dünyanın her yerinde, her gün doğan her bebeğin göbek bağında bulunan kandan alınıyor. Bu maddeler, normalde tıbbi atık olarak tanımlanıp çöpe atılıyor.”

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.