Sağlık

Diyabete karşı ilaç gibi besinler

Uzmanlar, diyabet hastaları için ilaç değerinde olan besinler olduğunu söylüyor. Diyetisyen Melis Baban, bazı besin maddelerinin şeker hastalığına karşı ilaçlar kadar etkili olduğunu belirtip bu yiyecekler hakkında ayrıntılı bilgiler verdi.

Sebzeler
Diyabetli bireylerin bol sebze tüketmeleri çok faydalıdır. Sebzeler hem düşük kalorili ve çeşitli vitaminler açısından zengin, hem de yüksek posa içeriği olan doyurucu besinlerdir. Diyet posası midenin boşalmasını geciktirip, bağırsaklarda geçiş zamanını uzatarak karbonhidratların emilimini yavaşlatır, böylelikle kana glikozun (kan şekerinin) yavaş karışmasına yardım eder. Bu nedenlerle her öğününüzde tabağınızın yarısını mutlaka sebze ve yeşilliklerle doldurun. Yalnız nişastalı sebzeleri (patates, yer elması, bezelye, mısır, havuç vb.) ölçülü tüketin.

Meyveler
Meyveler vitamin, posa, antioksidanların ve meyve şekerinin doğal kaynaklarıdır. Porsiyon ölçülerine dikkat edin.

Kuru baklagiller
Kuru fasulye, mercimek, nohut, soya fasulyesi gibi kuru baklagiller iyi posa kaynaklarıdır, aynı zamanda kalsiyum, çinko, magnezyum ve demir yönünden zengin besinlerdir. B ve E vitamininin de zengin kaynaklarıdır. İçerdiği bu besin öğeleri bakımından özellikle haftada 1-2 kez tüketilmelidir.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.