Sağlık

Diyabete bağlı görme problemleri ve tedavisi

Diyabetik retinopati ülkemizde ve dünyada en önemli ve tedavi edilebilir körlük nedenlerindendir. Uzun süren ve düzenli tedavi edilmemiş diyabetik hastalık, genç hastaların insüline bağımlı diyabeti, hamilelik, diyabete bağlı böbrek hasarı ve hipertansiyon diyabetik retinopati açısından en önemli risk faktörlerini oluşturmaktadır.

Retina, göz küremizin en arkasında yer alan ve görüntüyü alıp beynimize ileten çok özelleşmiş bir sinir tabakasıdır. Retina beslenmesini sağlayan özel yapıdaki damar sistemi ve bunun kılcal dalları diyabet nedeniyle hasar gördüğünde, retina tabakasında kanama, sıvı toplanması ve kılcal damar tıkanıklığı sonucu beslenemeyen alanlar oluşur. Bu alanlardan salgılanan bazı özel moleküller ileri safhada anormal damar dokusunun gelişimine neden olarak, tüm göz içini doldurabilen yoğun kanamalar, ağrılı ve tedavisi mümkün olamayabilen glokom, retina tabakasının yerinden ayrılması ve yırtılmasına yol açabilir. Tüm bu değişiklikler çoğunlukla retinanın görmemizi sağlayan makula (sarı nokta) bölgesinde oluşarak, kalıcı görme kaybı veya tam körlüğe neden olabilir.

Diyabetik hastaların akılda tutmaları gereken en önemli bilgi, retina hastalıkları konusunda deneyimli göz hekimlerinin rehberliğinde, modern cihazlarla yapılacak erken teşhis ve tedavinin, ciddi görme azalmasına karşı etkili bir korunma yöntemi olduğudur.

Bu nedenle, diyabet teşhisi almış hastaların erken dönemde retina muayenesi için başvurmaları hayati önem taşımaktadır.

Diyabetik retinopati teşhisi

Diyabetik retinopatiye ait erken bulgular, görme azalması olmadan aylar öncesinde ortaya çıktığından dolayı, modern cihazlarla desteklenmiş erken retina muayenesi ilk adımdır.

Teşhis için göz bebeğinin büyütülmesini takiben, “indirekt oftalmoskopi” ve gerektiğinde “floresein anjiyografi” ile retinanın incelenmesi yeterlidir. Ayrıca, görmeyi azaltan makula ödeminin tanı ve takibinde, “Heidelberg Retina Tomografisi” gibi ileri teknolojik cihazlardan da faydalanmaktayız.

Diyabetik retinopati tedavisi

“En iyi tedavi hastalıktan korunmadır” prensibi gereğince, diyabetik hastaların kan şekerini uygun seviyede tutmaları ve varsa hipertansiyon, böbrek hastalığı gibi sorunlarını tedavi ettirmeleri ilk adımdır. Görmeyi tehdit eden veya azaltan diyabetik retinopati bulgularının tedavisinde ise farklı tedavi seçenekleri vardır.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.