Sağlık

Diyabet tarih oluyor

ABD’de diyabet yani şeker hastalığının tedavisi üzerine yapılan araştırma ve deneylerden bir tanesinde fareler üzerine yapılan tedavi sonucu diyabet hastalığının başarılı bir şekilde iyileştirildiği, bunun diyabet hastaları için de önemli bir aşama olduğu kaydedildi.

Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği (AİFD) açıklamasında, Amerikan İlaç Araştırmacı ve Üreticileri Derneği (PhRMA)’nin diyabete karşı 235 yeni ilaç adayı üzerinde çalıştığını duyurduğunu belirterek, ABD’de yapılan bir çalışmada farelerde diyabet hastalığının iyileştirildiğini bildirdi.

AİFD tarafından yapılan yazılı açıklamada, tüm dünyada hızla yaygınlaşan diyabet hastalığının, hasta vücudunda yarattığı tahribatla pek çok sağlık sorununa ve ölümlere yol açabildiği belirtildi.

“Vücudun şekeri ve gıdaları enerjiye çevirmesini sağlayan insülin hormonunu üretememesi veya kullanamaması nedeni ile ortaya çıkan diyabetten ölüm oranları tüm dünyada yükseliyor” denilen açıklamaya şöyle devam edildi:

“Üstelik eskiden sadece yetişkinlerde görülen tip 2 diyabet artık çocuklarda da görülmeye başlandı. ABD’de nüfusun yüze 8’i diyabet hastalığıyla mücadele ederken, Türkiye’de 35 – 70 yaş aralığında bu oran yüzde 14,7’yi buluyor.

Amerikan İlaç Araştırmacı ve Üreticileri Derneği (PhRMA) tarafından yapılan açıklamaya göre, araştırmacı ilaç endüstrisi bu alanda 235 yeni ilaç adayını geliştirerek hastaların hizmetine sunmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.