Sağlık

Diyabet (şeker hastalığı) nedir?

Diyabet, insülin eksikliğine veya yokluğuna bağlı olarak kan şeker seviyesinin beklenenin üstünde seyretmesiyle ortaya çıkar.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre; bir gecelik açlıktan sonra kan şekerinin 126mg/dl olması tanı için yeterlidir.

Diyabet, görülme zamanları ve nedenlerine göre, genç tip diyabet (Tip 1) ve erişkin tip diyabet (Tip 2) olmak üzere ikiye ayrılır.

Tip 1 diyabet, genelde 30 yaş altında saptanan çok ağır bir tablo ile başlar. Direkt kalıtım söz konusu değildir. Hastalar zayıf ve bitkindir.

Tip 2 diyabet ise en sık 50-75 yaş arası ortaya çıkar. Kalıtımla yakın ilgilidir. Hastaların çoğu şişmandır ve obezite ile tip 2 diyabet arasında sıkı bir ilişki vardır.

Diyabette görülen şikayetler aşağıdaki şekilde listelenebilir.

Kan şekerinin artmasına bağlı erken dönem bulgular

– Sık idrara çıkma
– Çok gıda almaya rağmen zayıflama
– Görme bozukluğu
– Uyku hali
– Mide bulantısı
– Tekrarlayan mantar ve bakteri enfeksiyonları
– İnatçı vajinal kaşıntı (Kandida sonucu)
– Geç bulgular, birkaç yıl içinde şeker düzeyi kontrol edilemeyen hastalarda gözlenir. Aterosklerozun artması sonucu koroner damar hastalıkları ve uzun süren yürüyüşlerden sonra topallama ve bacaklarda güçsüzlük vardır…

Görme bozuklukları (Retinopati)

Çeşitli derecede görme kayıpları oluşur. Hasta, kendisi fark ederek göz uzmanına başvurur veya rutin bir muayene sırasında ortaya çıkabilir.

Böbrek bozuklukları (Nefropati)

Özellikle genç tip diyabetlilerin 3′te 1′inde böbrek rahatsızlıklarına rastlanır. Bu hastalarda hipertansiyonun da birlikte görülmesi, böbrek yetmezliği riskini artırır.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.