Sağlık

Diyabet hastalarına beslenme önerileri

Soğan ve brokolinin şekeri düşürdüğünü söyleyen uzmanlar, şeker hastalığından muzdarip olan diyabet hastalarının beslenmelerine dikkat ederek kan şekerlerini kontrol altına alabileceklerini belirtiyor.

Diyabetliler; sağlıklı bir yaşam sürebilmek için karbonhidrat, protein, sebze – meyve ağırlıklı, az yağlı besinleri tercih etmeli, şekerli gıdalardan kaçınmalıdır.

Karbonhidratlar, günlük kalorinin yüzde 50- 60′ını oluşturmalıdır. Yulaf, kuru baklagiller (özellikle fasulye), meyve ve sebzelerde bulunan lif içeriği yüksek karbonhidratlar, kan şekerinin yükselmesini önlerken, kolesterol düzeyini de kontrol altında tutabiliyor.

Soğan şeker hastaları için çok yararlı çünkü içeriğinde şeker düşürücü kimyevi maddeler var. Brokoli, içeriğindeki bol miktarda karbonhidrat ve krom minerali ile kandaki şeker düzeyini kontrol altında tutabiliyor.

Şeker hastaları az yağlı yemekleri tercih etmelidir. Çünkü bu hastalıkta, damar tıkanması ve kalp hastalıklarına yakalanma riski yüksektir. Ancak A, D, E ve K gibi bazı vitaminlerin vücutta kalmasını sağladığı için tamamen yağsız bir diyet de düşünülemez. Katı yağlar yerine zeytinyağı ve diğer bitkisel yağlar tercih edilmelidir.

Protein, vücuttaki doku ve hücrelerin yapı taşı olduğundan mutlaka alınmalıdır. Proteinli besinler kan şekerini yükseltmiyor ama aşırı alındığında böbrek sorunlarına yol açıyor. Süt ve sütlü ürünlerinin light versiyonlarını seçin. Kolesterol içermeyen besinleri tercih edin.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.