Sağlık

Diyabet gözlerin bir numaralı düşmanı

Uzmanlar, şeker hastalığının (diyabet); göz, kalp, böbrek, beyin, el ve ayaklarda kalıcı hasarlara neden olduğunu belirtip şeker hastalarının doğru beslenerek özellikle göz sağlıklarını koruyabilecekleri konusunda uyarılarda bulunuyor.

Acıbadem Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Acıbadem Kayseri Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Abdullah Özkırış, şeker hastalığından korunmak için dikkat edilmesi gereken noktalara dikkat çekip merak edilen soruları cevaplandırdı.

Şeker hastalığından nasıl korunacağız?

Şeker hastalarına bir ricam var; lütfen sağlıklı bir bedenin en önemli öğesi olan gözlerinizi hafife almayın. Ben öyle uzun uzun listeler yerine sadece 5 hususu hatırlatmakta fayda görüyorum:

– Diyabetik Retinopatinin tedavisi, erken teşhisin yanında, hastanın diyabet tedavisine ve diyetine çok dikkat ve itina göstermesine bağlıdır.
– İdeal kiloya ulaşılarak egzersizi ihmal etmeyin.
– Kan şekerini sıkı ve düzenli kontrol edin.
– Sigara mutlaka bırakılmalıdır.
– Ve stres kontrol altına alınmalıdır.

Bugün sizlere şekerin en çok etkilediği organlardan gözün en sık tutulan tabakasının hastalığı olan Diyabetik Retinopatiden (retina hasarı) bahsedeceğim. Sağlıksız ve düzensiz beslenme sonucu oluşan şeker hastalığı (diyabet); tüm vücudumuzu etkileyerek başta göz, kalp, böbrek, beyin, el ve ayaklarımızı hasara uğratır. Her 3 kişiden 1’inin muzdarip olduğu diyabet, dünyada ölüm sebepleri arasında dördüncü sırada yer alıyor.

Her yıl kontrole gidin

Diyabetik Retinopati; gözün arkasında, ışığı algılayan, yakalayan ve görüntüye ilişkin bilgiyi beyne taşıyan sinir liflerini de içeren bir doku olan retinayı (ağ tabaka) besleyen küçük kan damarlarındaki değişiklikler ve hasarıdır.

Körlüğe sebebiyet veren ve diyabetin tek tedavi edilebilir durumudur. Çoğunlukta iki göz etkilenir. Hastalığın başlangıcında hiç şikâyet olmayabilir, bulgular zamanla ortaya çıkar. Diyabet ne kadar uzun süreli ise, hastalık ihtimali de o kadar daha fazladır. Çocukluk çağı diyabetinde, daha küçük yaşlarda başlar. Katarakt oluşumunu da tetikler.

Diyabetik Retinopati hastalarına neler tavsiye edersiniz?

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.