Sağlık

Dişleri sakızla koruyabilirsiniz

Bayramda tüketimi artan şeker, çikolata ve tatlı gibi gıdaların dişler üzerindeki olumsuz etkilerini sakız çiğnenerek azaltabilirsiniz.

Bayramlarda şeker, çikolata, lokum, baklava ve şekerleme tüketiminin arttığını belirten Selçuk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Ülker, bilimsel araştırmaların diş çürüğü ile şeker tüketimi arasındaki ciddi bir ilişki saptandığını söyledi.

Diş çürüğü nedeniyle ağrıların oluştuğunu, daha ileri dönemlerde de diş kayıplarının yaşanabildiğini ifade eden Ülker, diş çürüğünün en sık rastlanılan kronik rahatsızlıklardan birisi olduğuna dikkati çekerek, özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ya da gelişmemiş toplumlarda diş sağlığıyla ilgili ciddi problemler olduğunu vurguladı.

Bayramların diş çürüğüne dikkat çekmek için bir fırsat olduğunu dile getiren Ülker, ”Diş sağlığında ağız temizliği çok önemli. Ağız temizliğinin yeterince yapılmaması durumunda dişte çürükler oluşabilir. Tüketilen şekerin uzun süre diş üzerinde kalması halinde mikroorganizmalar bunları parçalayarak asit üretiyor ve bu asitler de mineden, dentine ilerleyerek dişte çürümeye neden oluyor” dedi.

Dişleri şekerin olumsuz etkilerinden korumak için…

Dişler üzerindeki olumsuz etkisinden kurtulabilmek için şekerin mümkün olduğu kadar çabuk, dişten uzaklaştırılması gerektiğine dikkati çeken Ülker, şunları kaydetti:

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.