Sağlık

Diş hassasiyeti nasıl geçer?

Estetik görünüm için önemli olan dişlerin, her daim bakımına dikkat edip, sağlıklı olmasını ve gülüşümüzü güzelleştirmesini isteriz. Lakin yediğimiz, içtiğimiz yada yanlış zaman ve yöntemler sonucunda fırçaladığımız dişlerimizde ciddi hassasiyet sorunu meydana gelebilir. Diş Hekimi Çağdaş Kışlaoğlu, diş sağlığı için bazı hususlara dikkat edilmesini, diş hassasiyeti problemine yol açmayacak önlemler alınmasını ve doğu zamanda dişlerin fırçalanmasını öneriyor.

 

Diş hassasiyeti nedenleri

Diş hassasiyetine neden olan etkenlerden en önemlisinin asitli içecekler olduğunu söyleyen Kışlaoğlu, asitli içecekleri tükettikten yarım saat sonra dişleri fırçalamak gerektiğine değindi. Dişleri doğru zamanda doğru şekilde fırçalamak, diş hassasiyeti riskini azaltır. Ayrıca dişleri sert bir şekilde fırçalama, dişleri gıcırdatmak, kırık dişlerin tedavi edilmemesi, diş taşı kullanmak yada asitli meyvelerin (Greyfurt, portakal, limon vs) tüketilmesi diş hassasiyetine neden olan etkenlerdir.

Eğer ki sıcak-soğuk, tatlı-ekşi gibi yiyecek ve içecekleri tükettiğiniz zaman yada diş fırçalama esnasında bir ağrı hissediyorsanız diş hassasiyeti probleminiz var demektir.

Diş hassasiyeti tedavisi

Diş hassasiyeti nasıl geçer sorusuna Kışlaoğlu şöyle cevap verdi:

 

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.