Sağlık

Dış gebelik hakkında merak ettiğiniz cevaplar

Herkesin bildiği gibi gebelik, döllenen yumurta hücresinin rahim içine yerleşip gelişmesi demektir. Eğer döllenmiş yumurta rahim dışında bir yere yerleşip büyümesini sürdürürse, buna dış gebelik adı verilir. JFK Hastanesi Kadın Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Nadide Korkut bu olguyu her yönüyle açıklıyor.

Dış gebelik nedir?
Döllenmiş yumurtanın rahim dışında herhangi bir bölgede yerleşmesidir. En sık fallop tüplerinde olması dışında; ovarian, servikal, abdominal ( karın içi )’da yerleşim gösterebilir ve tanıdaki hatalar hastaların hayatını tehlikeye sokabilir.

Ne kadar sıklıkta rastlanır?
Dış gebelik yaygınlığı 1970′lerden sonra giderek artmaktadır ve toplumdan topluma değişmek kaydıyla % 2 – 10 arasında rastlanır.

Dış gebeliğin nedenleri
Bu etyolojik faktörler (gerçek nedenleri teşkil eden faktörler); geçirilmiş ciddi enfeksiyonlar, fallop tüpteki bozukluklar, tüplerdeki anomaliler, endometriozis; daha önce geçirilmiş cerrahi operasyonlar; spiral varlığı, tuba hareketlerini etkileyen hormonal bozukluklar; sperm kalitesi bozukluğu; yardımla üreme teknikleri ve sigara içmek olarak sayılabilir. Bu sayılan hazırlayıcı faktörlere sahip kadınlar, dış gebelik yönünden risk taşırlar.

Dış gebelik nasıl seyreder?
Dış gebelik iki şekilde seyreder; doğal yoldan döllenmiş yumurtanın ve pıhtının giderek vücut tarafından emilimi nadiren de olsa görülebilir. Komplikasyonlarla ilerleyen diğer klinik form ise, sık gördüğümüz ve ‘tubal rüptür’ dediğimiz durumdur ki eğer tanısı konup gerekli cerrahi girişim uygulanmazsa, iç kanama ile hayati tehlike yaratabilir.

Dış gebelikte nasıl şikayetler olabilir?
Düzensiz kanamalar ve kasık ağrısı olan her kadında mutlaka jinekolojik muayene ve ultrasonografi gerekir.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.