Sağlık

Diş eti hastalıkları tedavisi

Diş eti hastalıkları erken tedavi edilmezse diş ve diş etlerinde çok ciddi sorunlara yol açar. Diş eti hastalıklarının ortaya çıkmasındaki en önemli neden, diş plaklarıdır. Düzenli olarak dişlerini fırçalamayanlarda bu soruna rastlamak mümkündür. Çünkü zamanla diş plakları tartara veya diş taşına dönüşecektir. İşte bundan sonra asıl sorun başlamış demektir. Diş eti hastalıklarının nedenlerini daha önce sizlerle paylaşmıştık. İsterseniz o makalemize de göz atabilirsiniz. Diş eti hastalıkları neden olur? Tıklayın!

 


Diş eti hastalıklarının tedavisinde öncelikle diş eti hastalığına neden olan plakların, dişten uzaklaştırılması gerekir. Daha sora diş taşı temizliği yapılmalı ve diş etlerinin düzgün bir kök yüzeyin sahip olabilmesi için de rutin ağız bakımı yapılmalıdır. Bu işlem başlangıç tedavisidir. Başlangıç tedavisin, bakteri ve irritanların diş ve diş etinden uzaklaşması ve diş etinin dişe olan adaptasyonunun tekrar kazandırılması için yapılır.
Eğer diş eti hastalıkları çok fazla ilerlemiş ise başlangıç tedavisine ilaç takviyesi gerekmektedir. Hastalıklı dokuların ve derinlere işleyen diş taşlarının temizlenmesi, düzgün kök yüzeyinin sağlanabilmesi için cerrahi işlem uygulanmaktadır.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.