Sağlık

Diş çürüğünden peynirle korunun

Ramazan Bayramı’nda pasta ile sık tüketilen şeker ve çikolatanın diş çürüklerini artırabileceğini belirten uzmanların basit bir önerisi var. Adana Dişhekimleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dt. Abdurrahman Erkoç, Ramazan Bayramı’nda pasta ile sık tüketilen şeker ve çikolatanın diş çürüklerini artırabileceğini belirterek, “Şeker yedikten sonra alınan bir parça peynir diş çürüğü oluşumunu azaltır” dedi.

Çürüğün oluşmasını engellemek için mutlaka dişlerin fırçalanması gerektiğini belirten Erkoç, “Fırçalama imkanı yoksa bir bardak su ile ağzınızı çalkalayın” önerisinde bulundu. Erkoç, bayramda yenen her tatlı ve şekerden sonra mutlaka ağız temizliği yapılması gerektiğini söyledi:

“Diş çürüklerinin önüne geçmek için en etkili yöntem diş fırçalamaktır. Fakat fırçalama imkanı her zaman mümkün olmayabilir. Bu sebeple en azından ağız çalkalanmalı. Bir bardak su içilmesi şekerin yapacağı tahribatı minimuma indirebilir. Ayrıca tükürük, oluşan asidik ortamı azaltır. Bu nedenle tükürük salgısını artıracağından şekersiz sakız çiğnemek de faydalı olur.”

Şeker yedikten sonra su için

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.