Sağlık

Demir eksikliği anemisi nedir?

Çocuklarda anemi yani kansızlık hastalığının nedenleri arasında demir eksikliğinin başta geldiğini belirten uzmanlar, demir eksikliği anemisinin özellikle bebeklerde ve ergenlik döneminde bulunan kızlarda yüksek risk taşıdığını belirtiyor.

Kanda oksijen taşıyıcı hemoglobinin yapımı için gerekli olan demir maddesi, gıdalarla yeterince alınmazsa, vücut tarafından emilemezse, kan kaybı olursa veya çeşitli nedenlerle vücudun demir ihtiyacı artmışsa Demir Eksikliği Anemisi meydana gelir.

Demir eksikliğinin nedeni nedir?

Bebeklerde en sık neden anne sütünün yeterince verilmemesi, inek sütüne erken başlanması, ek gıdaya geçiş döneminde de bebeğin demirden zengin gıdaları (kırmızı et, yumurta sarısı, tavuk, balık, kuru baklagiller, pekmez gibi) yeterince alamamasıdır. Anne sütünün içerdiği demir vücut tarafından iyi emilmektedir.

İlk 6 ay sadece anne sütü alan bebekler, 6 aydan sonra uygun ek gıdaların başlanması ve inek sütünün 1 yaşa kadar verilmemesiyle demir eksikliğinden korunacaklardır. Ayrıca, bitkisel gıdalardaki demirin çok iyi emilmediğinin, C vitaminin demir emilimini olumlu, çayın olumsuz etkilediğinin de göz önünde tutulması gereklidir. Bu nedenle, kahvaltıda yumurtanın yanında portakal suyu veya domates iyi bir seçim olacaktır. Toplumumuzda çoğumuzun tiryakisi olduğumuz çayın ise, bebek ve çocuklara içirilmemesi gerekmektedir.

Demir eksikliği anemisi belirtiler nelerdir?

– Soluk renkte cilt
– Halsizlik, huzursuzluk, iştahsızlık
– Büyümede yavaşlama
– Gelişim basamaklarında geri kalma
– Çabuk yorulma
– Toprak, kağıt yeme
– Davranış bozuklukları
– Sık enfeksiyon geçirme
– Katılma nöbetleri
– Dikkatini toplayamama
– Öğrenme güçlüğü, okulda başarısızlık görülebilir.

Demir eksikliği anemisi nasıl anlaşılır?

Bebeğin anneden aldığı demir depolarının azalmaya başladığı 6-9 ay arası dönemde yapılacak bir kan testi ile tanı konur, uygun tedavi başlanır. Eğer, düşüklük görülmezse bebek koruyucu demir tedavisine alınır.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.