Sağlık

Dar pantolonlar varis yapıyor

Uzmanlar, sürekli ayakta kalmak, uzun süre oturmak, dar pantolon giymek ve sıcak hava gibi bazı etkenlerin varisin ortaya çıkmasında önemli rol oynadığı uyarısında bulunuyor.

Uzmanlar özellikle sıcak havaların varisleri tetiklediğini ve son günlerde hastanelere çok sayıda varis hastasının müracaat ettiğini belirten uzmanlar, varisin ciddi bir hastalık olduğunu söylüyor.

Bacaklardaki toplar damarın, kanı ileriye doğru hareket ettirememesi, taşıyıcı görevini yapamaması sonucu damarların genişleyip kese halini alması ve belirgin hale gelmesi, varis hastalığının ortaya çıkmasına neden oluyor. Gece krampları, kaşıntı, şişkinlik, ayakta kalma ile artan ağrı en sık görülen şikâyetler arasında bulunuyor.

Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Doktoru Dr. Serdar Bayrak, varis yapısının içinde genişleyen damarlarda oluşan pıhtıların vücut için çeşitli tehlikelere yol açabileceği uyarısında bulunuyor.

Nadir de olsa varis kanamalarının korkutucu tablolara neden olabildiğini belirten Dr. Bayrak, damarlarda oluşan pıhtıların, o damar yapısında iltihaplanmalara da neden olabileceğini söylüyor.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.