Sağlık

Dar kıyafetler isilik ve mantara yol açıyor!

Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Tuğba Türker, yazın giyilen dar kıyafetlerin isilik ve mantar gibi cilt hastalıklarına yol açtığını söyledi.

Havaların ısınması ve güneşin etkisini daha fazla göstermesi, cilt hastalıklarının görülme sıklığının da artmasına sebep oluyor. Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Tuğba Türker, sıcak havalarda en sık görülen ve en kolay oluşabilen cilt hastalıklarının başında, isilik ve mantar hastalıklarının geldiğini belirtti. Yaz aylarında giyilen dar kıyafetlerin ciltte karıncalanma ya da kaşıntı hissi veren su kabarcığı benzeri döküntüler (isilik) olmasını ortaya çıkardığını ifade eden Türker, “Derideki küçük ter bezi
kanallarının tıkanmasıyla oluşan isilik, en çok alın, yanak kenarı, göz kapağı, gövdenin üst yarısı, giysilerin sıktığı yerler ve iç çamaşırlarının lastik yerlerinde görülüyor. İsilik, aşırı nemlendirici kullanımı ve dar giysilerin tercih edilmesinden kaynaklanıyor. İsiliği önlemek için, yaşadığınız ortamı serinletin, sentetik içeriği olmayan pamuklu iç çamaşırı ve çorapları tercih edin, yoğun içerikli nemlendiricilerden uzak durun, çok dar giysileri tercih etmeyin, her gün ılık suyla duş alın” dedi.

MANTAR HASTALIĞI NEMİ SEVİYOR

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.