Sağlık

D vitamini eksikliği depresyona neden oluyor

Çocukluk döneminde D vitamini yönünden eksik beslenen kişilerde depresyona girme riski daha yüksek olduğu gözlemlendi. Depresyonun nedenleri arasında artık vitamin eksikliğinde olduğunu biliyoruz. D vitamini yönünden zengin beslenmek, ileri ki yaşlarda ortaya çıkacak olan depresyonu engellemektedir.

 

Uzmanların yapmış olduğu araştırmalar sonucunda D vitaminin yeterli miktarda alınması depresyon riskini neredeyse yok ettiği ortaya çıktı. Çocukluk döneminden beri D vitamini yönünden eksik beslenen kişilerde depresyona girme olasılığı yüksek oluyor. Bristol Üniversitesi Sosyal ve Toplumsal Tıp Okulu’nun yapmış olduğu bu araştırmanın başında yer alan Dr. Anna Majina Tolppanen, ” D vitamini eksikliği hem çocuklarda hem de yetişkinlerde birçok olumsuz etkilere yol açmaktadır. D vitaminini yeterli miktarda almayan çocuklar ve yetişkinler depresyonla karşı karşıya.” dedi.

D vitamini eksikliği depresyona girme riskini arttırdığı gibi solunum yetersiliğine, kalp hastalıklarına, eklem ağrılarına ve daha bunlar gibi birçok hastalıklara yol açmaktadır.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.