Sağlık

Çocukta burun kanaması ve önemi

Bir sebep yokken meydana gelen burun kanamasının ciddiye alınması gerektiğini belirten uzmanlar, çocuklardaki yoğun kıvamlı kanamanın tehlikeli olabileceğini söylüyor.

Burun kanamasının birçok nedeni olduğunu belirten Acıbadem Bakırköy Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Naser Dadaşzade, kanamanın gün içinde az ama yoğun kıvamlı olması halinde mutlaka hekime başvurulması gerektiğini belirtiyor. Aileleri endişelendiren burun kanamaları hakkında merak edilen soruları yanıtlayan Dr. Naser Dadaşzade şunları söylüyor:

Çocuklarda burun kanamasının nedenleri

“Buruna parmak sokulması ya da yabancı cisimler ile oluşan kanamalar.
Üst solunum yolu enfeksiyonları (sinüzit, gribal enfeksiyonlar).
Alerjik rinit, burun içi mukozasını tahriş ederek kanamaya yol açabilir.
Hipertansiyon, çocuklarda nadiren görülebilir.
Aşırı egzersiz sırasında kanama olabilir.
Travma, düşme ve çarpma sonucu oluşan kanamalardır.
Kan hastalıkları, trombosit azlığı, lösemi gibi kan hastalıkları, pıhtılaşma hormonu eksikliği.
Burun damarlarındaki problemler, kitleler.
Günde kaç defa hangi yoğunlukta kanama varsa hekime başvurulmalı?

Herhangi bir enfeksiyon veya sebep yokken meydana gelen burun kanamasının önemli olduğunu belirten Dr. Naser Dadaşzade, “Enfeksiyonlarda tedavi gerekir. Sık ama az kanama varsa acil değildir ama az fakat yoğun kanama müdahale gerektirebilir” diyor ve kanama olduğunda yapılması gerekenleri şöyle anlatıyor:

Kanama tedavisi nasıl yapılıyor?

“Basit kılcal damar kanamaları için fazla test yapılmasına gerek yok en azından ilkinde gerek olmayabilir. Aşırı kanamalarda ise, kanama ve pıhtılaşma faktörleri, kan sayımı yeterli olur. Burun içi muayenesi en iyi yöntemdir. Kan testleri dışında radyolojik tetkikler yardımcı olabilir. Özellikle travma hikayesi de varsa. Bazen ailenin veya hastanın hikayesinde kol ve bacaklarda morarmalar varsa sistemik bir hastalık araştırılır.

Burun damarları yakılıyor

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.