Sağlık

Çocuklarınızın obezite olmasının önüne geçin

Obezite çocukların sayısı gün geçtikte artış gösteriyor. Özellikle okul kantinlerinde satılan yüksek kalorili yiyecekler bu hızı daha da arttırıyor. Çocuk nufüsunun dörtte biri tehdit altında. Çocuklarda görülen bu obezitenin önüne geçmenin zamanı geldi!

Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Derneği Genel Sekreteri, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Bumin Dündar son on yılda ciddi derecede obez çocuk sayısının arttığı yönde dikkatleri çekiyor. Bu sayıların içerisinde obez olmayan ama obez olma riski yüksek olan aşırı derecede kilolu çocuklarda bulunuyor. Obezite olan birçok erişkinin obez olmadaki nedeni de çocukluk dönemine dayanıyor. Bu sorunun gitgide büyümesi diyabet ve kalp hastalıklarının çoğalacağını gösteriyor.

Obezite İle Mücadele

Mücadele için atılacak olan her adımın önemi büyük. Prof. Dr. Dündar, “Çocukluk çağı obezitesinde; genetik ve çevresel faktörlerle, beslenme yanlışlıkları en önemli nedenleri oluşturuyor. Kişide obeziteye yatkınlık oluşturan genetik faktörlere yapılacak fazla bir şey yok ama hareketsiz yaşam gibi çevresel faktörlerle ve beslenme ile ilgili yanlışlıklarla mücadele, çocuklarda obezitenin önlenmesinde son derece önemli” dedi.

Gazlı İçeceklere Yasak Konmalı

Prof. Dr. Dündar okul kantinlerinde gazlı içeceklerin satılmasının yasaklanması taraftarı. Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlığının obeziteyi önlemek için bu önemli kararı alması gerektiğini dile getirdi. Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Derneği’de bu kararı destekleyenlar arasında.

Gazlı içeceklerin yanı sıra hazır meyve suları ve benzeri içeceklerin içinde de yüksek derecede şeker ve karbonhidrat bulunmaktadır. Birçok çocuk günlük kalori miktarını bu içeceklerden alıyor. Çikolata, bisküvi ve cipslerde yasaklanması gereken yiyecekler arasında.

Gazlı İçecekler Yerine Süt ve Ayran İçilmeli

Doğal gıdaların kantinlerde satılmasınıdaya uygun bulan Prof. Dr. Bümin Dündar süt ve ayran tüketiminden yana. Kemik gelişiminde önemli bir yer tutan süt ve glisemik indeksi düşük, kalorisi yüksek olmayan, içerdiği yararlı bakteriler ile bağışıklık sistemini düzene sokan ayran tercih edilmelidir. Hazır meyve suları yerine taze meyveden sıkılmış meyve suları, çikolata yerine süslü tatlılara yönelinebilir. Prof. Dr. Bümin Dündar’ın diğer önerileri ise şu yönde;

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.