Sağlık

Çocuklarınıza ilgide aşırıya kaçmayın

Suçluluk ve uzman tavsiyeleri ile törpülenmiş birçok ebeveyn çocuklarının üzerine aşırı titriyor, onları pohpohluyor ya da takıntılı bir şekilde çocuklarının etrafında dolanıp duruyor. Fakat bazı uzmanlar, bu kadar fazla tetikte olmanın çocuklara zarar verebileceğini savunuyor.

Eğer sabahın ikisinde beslenmek isteyen bebekler veya huysuz genç çocuklar anne-babalarını uykusuz bırakmıyorsa bile, onları endişelendirecek bir aile danışmanı her zaman bulunur. En azından okulu yarım bırakabilecek, bedava yaşamaya çalışan, uyuşturucu bağımlısı bir kuşak yetiştirdiklerine dair anne ve babaları ikna edebilen uzmanlar bu kategoride.

Ebeveynlerin suçluluk duygularının kullanılması ve birbirine zıt önerilerle kafalarının karıştırılması yeni bir şey değil. Viktorya döneminden beri çocuk büyütme konusunda bilinen doğrular her zaman saldırıya uğramıştır. Bu, günümüz aileleri için pek teselli edici olmayabilir.

The Times’dan Lisa Belkin ailelerin bu davranışlarını “Benim kendi annem hiçbir zaman beni emzirmedi, ben ise kendi çocuğumu hiçbir zaman görüş alanımdan çıkarmadan analık yapacağım” prensibi olarak tanımlıyor. Ancak son dönemde uzmanlar bu kadar fazla tetikte olmanın çok zarar verici olduğunu savunuyor.

Tom Hodgkinson’un “The Idle Parent: Why Less Means More When Raising Kids,” (Tembel Ebeveyn: Çocuk Büyütürken Az Çaba Neden Daha İyi) adlı kitabının kapağında anne ve baba ellerinde martinileriyle, ufak bir çocuk da bir sonraki martinileri karıştırırken resmedilmiş.

Bir başka yazar Lenore Senazy, temeli korku olmayan “özgür alan” ebeveynliğine dönüşü savunuyor.

Belkin bu felsefeyi şöyle özetliyor:
“Kendi ihtiyaçlarınıza önem verin, kendi çocuklarınızın üzerine gitmeyin ve böylece herkes mutlu ve daha uyumlu olsun.”

Sadece yeni yürüyen çocuğunuza barmenlik becerileri ile ilgili çok fazla iltifat etmeyin. “Nurtureshock: New Thinking About Children” (Yetiştirme Şoku: Çocuklar Hakkında Yeni Düşünceler) isimli kitapta da Po Bronson ve Ashley Merryman, modern ebeveynleri çok fazla övme dürtüsü nedeniyle kınıyor.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.