Sağlık

Çocukların soğukta fazla kalması riskli

Soğuk havadan çabuk etkilenen çocuklar ile yaşlıların donma riskinin daha fazla olduğunu belirten uzmanlar, ebeveynleri sömestr tatiline giren çocukların soğuk havada fazla vakit geçirmemesine dikkat etmeleri konusunda uyarıyor.

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Acil Tıp Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gürkan Ersoy yaptığı açıklamada, hava sıcaklığında gözlenen düşüşe paralel olarak soğuktan etkilenme ve donma vakalarında artış gözlendiğini anlattı.

Sömestr tatilinin, yurt genelinde ağır kış koşullarının gözlendiği günlere denk gelmesi nedeniyle ebeveynlerin soğuğun etkilerine karşı dikkatli olması gerektiğini ifade eden Yrd. Doç. Dr. Ersoy, “Çocuklar ve yaşlı insanlar, soğuk havadan çabuk etkilenip donma riski taşır. Soğuk havanın etkisini iyiden iyiye gösterdiği bugünlerde sömestr tatilini geçiren çocukların risk altında olduğunu unutmamak gerekir” dedi.

Her türlü hastalıkta olduğu gibi soğuktan etkilenmede en iyi tedavinin korunma olduğuna dikkati çeken Ersoy, şöyle konuştu:

“Ebeveynler, sömestr tatilinde çocukların soğuk havada fazla vakit geçirmemesine dikkat etmeli ve onları yalnız bırakmamalı. Çocuğa birkaç kat kıyafet giydirmek faydalı olacaktır. Özellikle karda oynamak isteyen çocuk sınırlarını bilemeyebilir. Uzun saatler karda oynadıktan sonra uykuya dalma eğilimi gösterebilir.

Saatlerini dışarıda oynayarak geçiren çocuk eve döndüğünde ellerini ısıtmak için kalorifer peteklerine dokunması engellenmeli. Ani ısı değişimi, sinir ucu harabiyetine neden olabilir. Ayrıca damarlar aniden genişlediği için ani tansiyon düşmeleri yaşanabilir. En akıllıca olan, soğuktan etkilenmiş kişinin vücut ısısını yavaş yavaş yükseltmek olacaktır.”

Sömestr eğlencesi zehir olmasın

Ersoy, sömestr dolayısıyla birçok ailenin yoğun kar yağışı alan kayak merkezlerini tercih ettiğini, ancak tatilin tadını çıkarırken tedbirli olmanın hayati önem taşıdığını vurguladı.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.