Sağlık

Çocukların sağlığı geleceklerini etkiliyor

Uzman doktorlar, çocuk sağlığı ve hastalıkları konusunda bilmeniz gereken her şeyi açıklıyor. İstanbul’da bulunan Memorial Hastanesi Pediatri Uzmanları, yaşamın her döneminin sağlık açısından çok önemli olduğunu ama çocukluk çağının özel ilgi gerektirdiğinin altını çiziyorlar.

Hiçbir sorunu olmasa bile, çocuklara da büyükler gibi düzenli aralıklarla check-up yani genel sağlık kontrolü yapılması sağlıklı bir yaşam için gereklidir. Çocukluk çağında önlenebilir, erişkin hastalıkları arasında sayabileceğimiz; hipertansiyon, obezite, kalp-damar hastalıkları ve diyabet, uygun beslenme ve spor ile azaltılabilmektedir. Ayrıca, göz tembelliği, işitme kaybı ve demir eksikliği anemisi de çocukluk döneminde sağlık taramasıyla belirlenip, azaltılabilen hastalıklardır.

Çocuklar için kontroller:
– Çocuk hastalıkları uzmanı muayenesi, ağırlık, boy ve kan basıncı ölçümü,
– Göz, kulak, burun, boğaz hekimi ve diş hekimi muayenesi.
– Çocuk psikolojisi uzmanı değerlendirmesi, 8 Diyet uzmanı değerlendirmesi
– Aşıların kontrolü ve gerekli aşıların belirlenmesi,
– Tam kan sayımı, kan şekeri ölçümü,
– İdrar ve gaita analizi,
– Karın ultrasonografisi yapılmaktadır.

Bunları sakın unutmayın
– Doktorun öngördüğü veya zorunlu kıldığı aşılar mutlaka zamanında ve eksiksiz yaptırılmalıdır. Çünkü bazı hastalıklar ileri yaşlarda daha zor tedavi olabilmekte ya da bazı organlara zarar verebilmektedir.

– Hipertansiyon, kalp-damar hastalıkları, aşırı şişmanlık (obezite), göz tembelliği, işitme kaybı, demir eksikliği anemisi ve diyabet gibi hastalıklar, çocukluk çağında belirlendiğinde, uygun beslenme ve spor ile önlenebilmekte veya azaltılabilmektedir.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.