Sağlık

Çocukların horlama nedenleri

Horlama sorunu sadece yetişkinlerde görünmüyor. Zamanla bazı çocuklarda geceleri horlayabiliyor. Peki bunun sebebi ciddi bir hastalıkmıdır?

Uzmanlar bu konuyu şöyle yorumluyor: ” Horlama okul başarısını tehtid eden bir sorunun habercisi!”

 

Çocukların uykusunda horlaması aynı zamanda bir sağlık problemi de olabilir diye konuşan uzmanlar, aileleri bu sorunu ciddiye alması konusunda uyarıyorlar. Acıbadem Onkoloji ve Nörolojik Bilimler Hastanesi Göğüs Hastalıkları ve Uyku Bozuklukları Uzmanı Dr. Ceyda Kırışoğlu anlatıyor:

“Burun, boğaz ve geniz gibi üst solunum yollarındaki tıkanmalar horlama sebebidir. Horlama çocukların günlük aktivtelerinide engelliyor. Dilin arkaya kaymasına bağlı olarak solunumun birkaç saniye süreyle durması, daha yüzeyel, hızlı solunması veya solunum için aşırı çaba harcanması sonucu uykunun sık sık bölünmesine neden olur. Çocuk geceleri defalarca uyandığı için güne zinde başlayamaz ve o gün onun için kabus dolu olur. Uykunun bölünmesinin yanı sıra oksijen düzeyinde de düşüşler meydana gelir ve buda sağlık için bir tehdittir.”

Solunum bozukluğunu çocuğun nefesinin durmasına neden olabiliyor. Dr. Kırışoğlu bu sorunu da şöyle açıklıyor: ” Solunum bozukluğuna bağlı olarak nefes durması yaşanır ve kandaki oksijen seviyesi düşerek kirli kan karbondioksidin çoğalmasına neden olur. Beyin, bu sırada çocuğu uyarır ve uyanmasını sağlayarak nefes almasını ister. Çocuk nefes alır, tekrar uykuya dalar ve bu gece boyunca tekrarlanır çocuk uyandığının bile farkına varmaz.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.