Sağlık

Çocukları soğuk algınlığı ilaçlarından koruyun

Uzmanlar, yapılan araştırmalarda tezgâh üstü ürünler arasında yer alan soğuk algınlığı ilaçlarının 4 yaşından küçük çocuklarda kullanılması durumunda çocukların alerji, uyuşukluk ve yürüme dengesizliği gibi sorunlarla karşı karşıya kalabileceği uyarısında bulundu.

Baltimore sağlık yetkilisi Dr. Joshua Sharfstein, soğuk algınlığı ilaçlarının çocuklarda işe yaradığını gösteren bilimsel kanıtların bulunmadığını, ancak ciddi yan etkileri ile ilgili kesin kanıtlar bulunduğunu belirtti. Sharfstein, soğuk algınlığı ilaçlarının 4 yaşından küçüklere önerilmemesini ileriye doğru atılan bir adım olarak değerlendirdi.

ABD’de her yıl tezgah üstü satılan öksürük ve soğuk algınlığı ilaçlarını kullanan 7 bin çocuk alerjik reaksiyonlar, uyuşukluk ve dengesiz yürüme bulgularıyla hastane acil servislerine başvuruyor. Pek çok çocuk, anne ve babalarının dikkatinden kaçarak yanlışlıkla aşırı doz ilaç içiyor.

Geçtiğimiz ocak ayında FDA, dekonjestan (tıkanıklığı giderici), ekspektoran (balgam sökücü), anti-histaminik (kaşıntı giderici) ve öksürük kesici ilaçlarının hayatı tehdit edebilen komplikasyonları nedeniyle 2 yaşının altında kullanılmamasını önermişti.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.