Sağlık

Çocuklarda sıkça karşılaşılan tikler

Uzmanlar; en fazla 6-7 yaş aralığında görülen tiklerin, çocuklarda benlik saygısında, aile yaşantısında, çocuğun sosyalleşmesinde ve okuldaki başarısında problemler yaşamasına neden olabildiği konusunda aileleri uyarıyor.

Çocuklarda başlayan göz kırpma, burun çekme, boğazını temizleme gibi garip hareket ve ses çıkarmalar, yineleyici istem dışı, amaca yönelik olmayan, ancak baskılanabilen hareketler tik olarak adlandırılıyor.

Tiklerin sıklıkla çocuk ve ergen yaş dönemlerinde başladığını belirten Memorial Hastanesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayten Erdoğan, çocuk ve ergenlerde görülen tiklerle ilgili şu bilgileri verdi:

“Çoğu tikler, aralıkları kısa olan devreler şeklindedir. Göz kırpma, burun kıvırma, dudak oynatma, omuz silkme, kaşları kaldırma gibi normal davranışı taklit edebilirler. Tek tek ya da ardı sıra nöbetler şeklinde olabilirler.

Bir çocukta birden fazla tik görülebilir, biri bitip diğeri başlayabilir. Yoğunluk ve şiddetleri çocuğa göre veya gün içinde değişkendir. Bazı zamanlar tamamen kaybolup, bazen de yoğun şekilde ortaya çıkabilir.

Çocuklar tiklerini geçici bir süre istemli olarak engelleyebilir. Bu yüzden başkalarının yanında görülmeyebilir. Uykuda kaybolur, stresle artarlar. En fazla 6-7 yaş arasında görülür. Bazı çocuklarda hiçbir soruna yol açmazken, bazı çocuk ve gençlerde benlik saygısında, aile yaşantısında, sosyalleşmesinde, okul ya da iş başarısında güçlüklere neden olabilir.

Tikler değişkenlik gösterir

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.