Sağlık

Çocuklarda öksürük nedenleri

Kış aylarında sürekli öksüren çocuklar ailelerini korkutuyorlar. Anne ve baba çocuklarının sürekli öksürmelerini kötüye yorabilirler. Öksürük çoğu zaman ciddi bir hastalığın belirtisi olduğu gibi, bazen de kronik olabiliyor. Peki ama çocukların öksürme nedenleri ne olabilir? Medicana Çamlıca Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr Ali Şal, çocukların öksürük nedenlerini açıklıyor;

 

“Aileler çocuklarının sürekli öksürmelerini ciddi bir hastalığa yorumlamaktalar. Oysa ki her öksürük korkutucu değildir. Özellikle çocukların okul dönemlerinde kuru öksürük meydana gelir. Kuru öksürükte zaten bir iki haftada kendiliğinden geçer. Hatta bazı çocuklarda tam geçmeden yeniden başlar ve okul dönemi boyunca devam edebilir.

Öksürük solunum yolu virüsüne bağlı bir enfeksiyondur. Bu enfeksiyondan dolayı zatürre, sinüzit veya orta kulak iltihabı ortaya çıkmış ise antibiyotik tedavisi etkisini göstermez. Eğer ki 10 günden fazla süren ve hafifleme olmayan öksürük, burun akıntısı ve tıkanıklığı belirtileri ortaya çıkmış ise akut sinüziti meydana gelmiş olabilir. Kuru ve şiddetli, 10 gün içinde geçmeyen ve hafifleme olmayan öksürükler bebeklerde boğmaca sorununa yol açabilir.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.