Sağlık

Çocuklarda kabızlık tedavisi

Çocukların sıkça karşılaştığı sorunlardan biridir, kabızlık. Çocuklar kabız oldukları zaman tuvaletlerini yapmakta çok zorlanırlar. Bu durum onların acı çekmesine neden olur. Çocukların yemiş olduğu besinler kabızlık sorununun yaşanmasına neden olur.

 

Bebeklerin günde 3 defaya kadar dışkı yapması normaldir, bu durum haftada 3 keze dönerse ve dışkılama sert ve ağrılı oluyorsa kazılık sorunundan söz edebiliriz.

Yeteri kadar su içmeyen ve lifli besinleri tüketmeyen çocuklarda kabızlık sorunu meydana gelir. Vücuttaki su kaybı nedeniyle dışkı sertleşir ve tuvalet esnasında çocuğun canını yakar. Çoğu çocukta canının yanacağını bildiği için dışkı isteğini erteler. Dışkı yapmak için tuvalete giden çocuklar dışkı yapmayı ertelerler ve bu da kabızlık sorununu meydana getiren bir diğer nedendir. Çocuk oyun sırasındayken dışkı yapma için tuvalete gitmek istemez ve dışkılama isteğinin gitmesini bekler. Çocukta var olan bir hastalık da kabızlık sorununa yol açmaktadır. Eğer kabızlık uzun süren bir sorun ise mutlaka bir hekime danışılmalıdır.

 

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.