Sağlık

Çocuklarda dirsek kırıkları ve dikkat edilmesi gerekenler

Çocuklar yüksek fiziksel aktivite nedeniyle sık sık düşerler. Özellikle kol üzerine düşmeler, sıklıkla dirsek kırığı ile sonlanır ve dikkatli tedavi edilmesi gerekmektedir. İşte çocukların dirseklerinde meydana gelebilecek değişik tiplerde kırıklar ve alınabilecek önlemler…

Dirsek üstü (suprakondiler) kırıklar
Üst kol kemiği dirseğin hemen üstünden kırılmıştır. Genellikle 8 yaş altında görülür. En sık ve en ciddi kırıktır. Çünkü sinir hasarına ve dolaşım bozukluğuna neden olabilir.

Dirsek makarası (kondiler) kırıklar
Bu kırıklarda üst kol kemiğinin dirsek eklemini oluşturan makarasının bir parçası kırılmıştır. Bu kırıkların dikkatli tedavisi çok önemlidir. Aksi halde dirsekteki büyüme plağı zedelenerek büyümeyle ortaya çıkan dirsek eğrilikleri görülebilir.

Dirsek çıkıntısı (epikondiler) kırıkları
Dirsek makarasının iki yanındaki epikondil denilen çıkıntıların kırığıdır. 9- 14 yaşlarında ve iç taraftakinde sıktır.

Büyüme plağı kırıkları
Üst kol ve ön kol kemiklerinin büyüme plakları dirseğe yakın kemik uçlarındadır. Bu plaklardaki kırıklarda büyümenin bozulması veya asimetrik olması en önemli komplikasyondur. Bu nedenle çok dikkatli tedavi edilmeleri gerekir. Çok iyi tedavi edilenlerinde bile daha nadir de olsa büyüme plağı kökenli büyüme problemleri görülebilir.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.