Sağlık

Çocuklarda böbrek yetmezliği idrar kaçırtıyor

Uzmanlar, çocukların idrar kesesindeki çalışma bozukluğunun böbreklere yük bindirdiğini belirterek, bu rahatsızlığın erken teşhis edilmemesi halinde böbrek yetmezliğine yol açabileceğini söylüyor.

Böbrek taşlarına kanamasız ve ağrısız çözüm
Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Ürolojisi Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İbrahim Ulman, yaptığı açıklamada, çocuklarda en sık görülen ürolojik sağlık probleminin “idrar kaçırma” olduğunu, küçük yaşlarda başlayan idrar kaçırmaların önemsenmesi gerektiğini vurguladı.

Anne babaların muhakkak çocuklarının düzenli olarak çiş yaptığını görmesi gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Ulman şöyle konuştu:
“Doğumdan itibaren çocuğun nasıl çiş yaptığını görmek çok önemli. Aileye bebeğin çiş yapmasının nasıl olduğunu, bunu görüp görmediklerini sorarız. Birçoğu ‘bir problem yok’ diyor. Ama bebecin sadece bezinin ıslanması, çocuğun düzenli ve sorunsuz çiş yapma olarak algılanmamalı. Bizim için önemli olan, idrarın fışkırarak dışarıya atılmasının gözle görülmesidir.”

Bir uzmandan yardım alın
Sorun daha fazla ilerlemeden bir uzmandan yardım alınması gerektiğini belirten Prof. Dr. Ulman, “Anne babalar mutlaka çocuklarının düzenli çiş yaptığını gözleriyle görmeli. Bebek bezini ıslatıyorsa, bu ıslaklık düzenli çiş yapma nedeniyle deşil, idrar kaçırma nedeniyle de olabilir. Buna dikkat edilmeli, aile bunu hiç görmediyse hemen şüphelenmeli ve bir çocuk ürolojisi uzmanına başvurmalıdır.” dedi.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.