Sağlık

Çocuklara servis araçları güvenliği tavsiyeleri

Emniyet Genel Müdürlüğü, Trafik Hizmetleri Başkanlığı Trafik Araştırma Merkezi Müdürlüğü internet sitesinde çocuklara servis araçlarının nasıl güvenli olabileceğini anlattı.

Servis araçlarının hayatı kolaylaştırdığı ve zaman kazandırdığının hatırlatıldığı sitede “Bu yüzden servis araçlarının hayatımızdaki yeri oldukça önemli. Ancak bu araçlardan gerçekten faydalanabilmek için onları doğru bir şekilde kullanmayı da bilmemiz gerekiyor. Bu bilginin anahtarı ise trafik ortamındaki sorumluluklarımızın farkına varmak ve bu doğrultuda davranmak” denildi.

Sitede, “Okul Taşıtı” ifadesinin okul servisinin karayolundaki diğer araçlar tarafından kolayca tanınmasını sağlamak için olduğu belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

“Bu araçları gören diğer sürücüler, daha dikkatli davranarak sizin güven içinde inip binmenize yardımcı olurlar. ‘Evet, ama bu diğer taşıt sürücülerinin sorumluluğu mu?’ diyorsunuz, haklısınız. Peki, burada bize düşen sorumluluk nedir? Bu sorunun cevabı ‘Bineceğimiz aracın gerekli koşullara sahip olmasına dikkat etmek’ olabilir mi? Evet, öncelikle bindiğimiz servis aracı gerçek bir okul taşıtı olmalı ve bir okul taşıtının bütün özelliklerine sahip olmalı. Doğru bir taşıt aracını kullanmak bizim seçimimiz. Bu konudaki sorumluluğumuzun farkında olmalıyız ve bu doğrultuda davranmalıyız. Bu sorumluluğu paylaştığımız kişiler de var elbette: Anne-babalarımız bizim bu konuda en doğru seçimi yapmamıza katkıda bulunacak en önemli kişilerdir.

Tabii, servis aracının sürücüsü ve bize bu hizmeti veren kuruluşun sorumlulukları da var. Bu araçları kullanan kişiler olarak bizler en doğru seçimi yapmaya çalışarak ilk sorumluluğumuzu yerine getirmiş oluyoruz.”

İnternet sitesinde, çocuklara bir servis taşıtında bulunması gereken özellikler de anlatıldı. Araçlarda ışıklı “DUR” işaretinin mutlaka bulunması gerektiği yazıda, bu işaretin öğrencilerin araca inip binmeleri sırasında yakılması ve bu işlem tamamlanıncaya kadar yanar durumda bulundurulması gerektiği, ışıklı “DUR” işareti yakıldığında arkadan gelen bütün araçların durmasının zorunlu olduğu kaydedildi.

Sitede okul taşıtlarında ayakta yolculuk edilmemesi, araç içi düzeni sağlamak, araca iniş ve binişlerinde öğrencilere yardımcı olmak üzere bir rehber öğretmen ya da bu işle görevli bir görevli bulunması, öğrencilerin yetişebileceği pencerelerin güvenli ve sabit olması gerektiği belirtildi. Sitede çocuklar, bu konularda dikkatli olmaya çağrılarak, “Şimdi düşünün bakalım, siz bu konudaki seçiminizi doğru yapmış mısınız? Yoksa anne babanızın gözünden kaçmış bazı sorunlar mı fark ettiniz? Eğer emin değilseniz bu konuyu anne babanızla bir daha gözden geçirmeye ne dersiniz?” denildi.

Taşıtına binmeden önce

Çocukların “Evden çıkarken bir dönüşüm yaşamaya hazır olun. Önce yaya, sonra yolcu, daha sonra yeniden yaya olacaksınız. Her birinde farklı şeylere dikkat etmeniz gerekecek” denilerek uyarıldığı sitede, daha da fazla güvenlik için okul taşıtına binmeden önce yapılması gerekenler şöyle sıralanıyor:

– Araca inip binerken elleriniz serbest olsun. En iyisi bir sırt çantasıdır. Çantanızı gereksiz yere ağırlaştıracak şekilde doldurmayın.

– Giysileriniz de sizin hareketinizi zorlaştırmamalı. Unutmayın, amaç yürürken ve okul taşıtına binerken rahat hareket edebilmeniz.

– Durağa kadar bir yayasınız. Siz bildiğiniz tüm kurallara, özellikle karşıdan karşıya geçiş kurallarına uyarak durağa ulaşın ve durağa zamanında varın. En doğrusu durakta en fazla 5 dakika bekleyecek şekilde kendimizi ayarlamaktır.

– Okul taşıtını beklediğiniz durak nasıl bir yer? Güvenli mi? Bunu anne ve babanızla değerlendirin. Okulunuzda daha güvenli duraklar için neler yapılabilir? Öğretmenlerinizle bu konuları konuşmaya ne dersiniz?

– Her zaman akan trafikten olabildiğince uzak bir noktada durun. Hiçbir zaman yola inerek taşıt beklemeyin. Kaldırım kenarından en az 5 adım içeride bekleyin.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.