Sağlık

Çocuklara okul kıyafeti alırken dikkat

Uzmanlar, öğrencileri hastalıklardan korumak için teri iyi çeken yünlü ve pamuklu kumaşlardan üretilmiş okul giysilerinin tercih edilmesini öneriyor.
Uzmanlar, 20 Eylül Pazartesi günü başlayacak 2010-2011 eğitim öğretim yılına sayılı günler kala henüz okul kıyafeti almayan velileri kumaş seçimi konusunda uyardı.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Topbaş, okul formalarının seçiminin, öğrencilerin sağlığı açısından çok önemli olduğunu vurguladı.

Kıyafet seçiminde öğrencileri kış mevsiminde üşütmeyecek, terlediklerinde terlerini çekebilecek nitelikteki kumaşların tercih edilmesi gerektiğini belirten Topbaş, ”Bu nedenle okul kıyafetleri alınırken kıyafetlerin iç yüzlerine yerleştirilmiş etiketlerde yer alan yapım malzemeleri kontrol edilmeli, yün ve pamuk ağırlıklı kumaşlardan imal edilmiş kıyafetler tercih edilmelidir” dedi.

Polyester, naylon, akrilik gibi ipliklerle dokunmuş kumaşların, özellikle çocuklarda teri iyi çekmediği için vücudun ısı dengesini bozabileceğini söyleyen Topbaş, ”Bu da halk arasında yaygın ismiyle üşütme, soğuk algınlığı olarak bilinen gribal enfeksiyonlara zemin hazırlayabilir” diye konuştu.

Okul formalarına dikkat

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.