Sağlık

Çocuklara hata yapma özgürlüğü verin

Temel eğitim çağındaki çocukların, cezalandırılma korkusu ya da ödüllendirme arzusu nedeniyle yalan söylediği belirtildi. Çalma davranışının kökeninde ise sevgi açlığı bulunduğu belirtildi.

Çocuk eğitimi ile ilgili bilgiler veren uzman psikolog Sabit Akbaş, çocukların olumsuz davranışları karşısında panikten, acımasızca cezalandırmaktan ve damgalamaktan kaçınılmasını istedi. Her iki durumdaki çocuklar için sonuçtan önce nedenler üzerinde durulmasını isteyen Akbaş, 6- 7 yaşa kadar ki davranışların ‘çalma’ olarak değerlendirilmediğini, sahip olma duygusunun 8′inci yaşta başladığına dikkat çekti.

Çocukta duygusal zekayı geliştirmek için onlara özel zamanlar ayrılmasını ve kaliteli ilişki kurmayı öneren Akbaş, derslerdeki başarı durumuna göre çocuğa olan sevgi dozunun ayarlanmasının da yanlış olduğuna değinerek, sevginin koşulsuz olması gerektiğini söyledi.

Psikolojik danışma uzman Akbaş, çocuklar konusunda daha sonra şu uyarı ve değerlendirmeleri yaptı:
– Disiplin konusunda tutarlı olunmalı, aynı davranışa farklı günlerde farklı tepkiler verilmemeli.

– Çocuğa ne yapmaması değil, ne yapması gerektiği öğretilmelidir.

– Çocukta saldırganlık; anne- babanın aşırı düşkünlüğünden, kısıtlanmasından, şiddet içerikli TV programlarından, duygusal olarak ihmal edilip dikkat çekmek istemesinden kaynaklanabilir. Bu davranış yerleşmiş ise psikolojik destek gerekebilir.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.