Sağlık

Çocuklara ”büyüyünce de giysin” mantığı yanlış

Çocuklarda sağlıklı ayak gelişimi için rahat ayakkabının önemli olduğunu belirten uzmanlar, ‘büyüyünce de giysin’ mantığı ile çocuklara büyük ayakkabı alınmaması uyarısında bulundu.

Okul öncesi alışverişe çıkan ailelere ayakkabı alırken dikkat edilmesi gerekenler konusunda bilgiler veren Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Feyyaz Akyıldız, erişkinlerde de olduğu gibi çocuklarda da rahat ayakkabı kullanımının önemine vurgu yaptı.

Ayakkabıda çok ağır malzeme kullanılmaması ve ayakkabı tabanının esnek olması gerektiğini belirten Akyıldız, ”Ayakkabının tabanı çok sert, kazık gibi olmamalı. Yere basıldığı anda adım geçişleri sırasında parmaklarla beraber ayakkabı tabanının aynı esneklikte katlanabilirliğinin olması gerekir” dedi.

Ayakkabı topuğunun hafif dolgulu ve sert olması gerektiğini kaydeden Akyıldız, topuğun içe ya da dışa kayma gibi ailelerin çok yakındığı deformasyona neden olmaması gerektiğini söyledi.

Özellikle düztabanlık sorunu olanlara orta yerindeki kubbesini destekleyen küçük bir pedi olan ayakkabı giymelerini öneren Akyıldız, ”Bunlar rahat, sağlıklı ayakkabı diye tanımladığımız ayakkabılarda bulunması gerekenlerdir” diye konuştu.

Ortopedik ayakkabı diye isimlendirme doğru değil

Bazı satıcıların ortopedik ayakkabı tanımlamasını kullandığını belirten Akyıldız, sözlerini şöyle sürdürdü:

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.