Sağlık

Çocuklar televizyondan uzak tutulmalı

Uzmanlar 3 yaş altı çocukların televizyondan uzak durması konusunda anne-babaları uyarıyor. Yaramazlık yapan, sürekli ağlayan yada iş yapmanızı engelleyin çocuklarınızı televizyon karşısına oturtmak çok sakıncalı. Saatlerce televizyon karşısında kalan çocukta konuşamama, iletişim bozukluğu yaşama, miskin, sorumsuz, yaratıcılığı olmayan, asasosyal ve yeme bozukluğu gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor.

 

Medical Park Bahçelievler Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Gülten Özdemir; televizyon izlemenin çocuk üzerindeki etkileriyle ilgili şu bilgileri verdi:

Uzmanların yapmış olduğu araştırmalarda, televizyon izleyen çocukların izlemeyen çocuklara göre beyin gelişimleri geri kaldığı gözlenmiştir. Televizyonun, 2 yaş altındaki çocukların konuşmasında ciddi sorunlar yaratarak dikkat dağınıklığı, konuşma bozukluğu, iletişimsizlik ve içine kapanıklılık meydana getirdiği de uzmanlar tarafından gözlemlenmiştir.

Çocuğunuza yemek yedirirken dikkatini dağıtmak için televizyonu açmak doğru bir davranış değil. Aynı zamanda çocuğunuz oyun oynarken arka planda televizyonun çalışmasıda uygun bir davranış değildir.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.