Sağlık

Çocuk disiplininin 9 altın kuralı

Uzmanlar, bütün anne babaların hayali olan tertipli, düzenli ve disiplinli bir çocuk yetiştirmek için bazı temel kurallar olduğunu belirtiyor. İşte disiplinli bir çocuk için 9 altın kural…

Ama dozu da kaçırmamak gerekiyor. Çünkü aşırı serbest yetişen çocuklar, sorumluluk almakta zorlanıyorken, aşırı sıkı yetiştirilen çocuklarda bu durum ters tepebiliyor.

Peki dengeyi nasıl tutturmalı? Aslında bunu yapmak o kadar da zor değil. Sadece birkaç noktaya dikkat etmek gerekiyor.

İşte çocuğunuzu disipline etmenin 9 yolu

– Çocuğunuza disiplinin neden gerekli olduğunu anlatın. Bu durum onun kafa karışıklığını giderecek ve neden bu şekilde davranması gerektiğini daha rahat anlayacaktır.

– Mücadele alanınızı belirleyin. Çocuğun hangi davranışlarına müdahale etmeniz gerektiğine karar verin. Örneğin küçük çocuğunuz kendi seçtiği kıyafeti giymek isterse, mevsime de uygunsa bu tercihine karışmayın. Her şeye karışmanız işleri içinden çıkılmaz bir hale sokar.

– Onun seviyesine inin, göz teması kurmaktan kaçınmayın. Bu durumda bakışlarınıza odaklanacağı için, güç gösterisi yaptığınızı düşünmeyecektir.

– Çocuğunuzun istenmeyen davranışında ona hemen “kötü çocuk” etiketi yapıştırmayın. Bunun yerine davranışının zararlı sonuçlarına dikkat çekin.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.