Sağlık

Çocuğunuzun ahlak ve kişilik gelişimini önemseyin

Çevresinde her şeye başkaldıran, birçok yanlışı art arda yapmaktan çekinmeyen gençleri gören yeni anne-babalar endişeye kapılıyor. Kendi çocuklarının ahlak ve kişilik gelişimleri için kaygılanıyor ve bunun için yeni arayışlar içine giriyor.

– ’Disiplin ve hoşgörü arasındaki dengeyi nasıl sağlarım?
– Hangi durumlarda çocuğumu cezalandıracağım?
– TV ya da bilgisayar başından kalkmayan çocuğu bunlardan nasıl uzaklaştırırım?
– Çocuğuma kitabı nasıl sevdireceğim?
– Çocuğumun beni terleten sorularına nasıl cevap vereceğim?
– Hikâye, masal ve atasözlerini çocuk eğitiminde nasıl kullanırım?
– Çocuğum kardeşini kıskanıyor, nasıl davranmalıyım?
– Öfkeli ve huysuz bir çocukla nasıl başa çıkarım?
– Çocuğum ders çalışmıyor ne yapmalıyım?
– Çocuğuma nasıl özgüven kazandırırım?
– Ödül verirken nelere dikkat etmeliyim?
– Çocuğu kendimden uzaklaştırmadan evde disiplini nasıl sağlarım?’

Prof. Dr. Mehmet Zeki Aydın’ın kaleme aldığı ’Ailede Ahlak Eğitimi’ tüm bu sorulara ve çok daha fazlasına güvenilir ve uygulanabilir cevaplar veriyor. Ve evin neşesi ve en değerli varlığı olan çocuğun iyi ahlaklı olması için yapılması gerekenleri anlatıyor.

Prof. Dr. Mehmet Zeki Aydın, dinimizin temel amaçlarından birinin çocukları iyi ahlaklı yetiştirmek olduğunu söylüyor. Zaten din eğitimi de çocuğa vicdan eğitimini kazandırmayı amaçlıyor. İyi ahlak dinin hedeflerinden birini oluşturuyor. Vicdan eğitimi sayesinde de ahlaki açıdan olgun bireylerin yetişmesine zemin hazırlanmış oluyor.

Çocuklar, arkadaş ve kitle iletişim araçlarından olumlu veya olumsuz etkileniyor. Buralardan gelebilecek tehlikeleri ve yanlış bilgileri değerlendirip doğruyu bulabilmek ise çocuğun sahip olduğu öz denetim ve vicdan eğitimiyle orantılı.

Prof. Aydın, çocuğun farkında olmadan yaptığı taklit davranışların zamanla alışkanlığa dönüşmesiyle kişiliğin oluştuğunu söylüyor: “Çocuk büyüdükçe ahlak kurallarına uymaya başlar. Hayatın çeşitli aşamalarında görür ki, bu yol kendi yararınadır.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.