Sağlık

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar nelerdir?

Çağımızın hastalıklarından biri olan cinsel yolla bulaşan hastalıklar bir çok insanı ölüme kadar götürebiliyor. Her yıl cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalananların sayısı oldukça fazla. Cinsel yolla bulaşan hastalıkların başında çok eşlilik geliyor. Cinsellik esnasında korunmayan kişiler ilerleyen zamanlarda, bir çok hastalığa davetiye çıkartıyor. Çok eşliliğn kabul görmesi hastalıkların yayılmasında yardımcı oluyor. cinsel yolla bulaşan hastalıklar hemen ortaya çıkan kendi belli eden bir hastalık türü değildir. Hastalığın görülmesi aylarca ya da yıllar sürebiliyor. Bu nedenle her yıl mutlaka rutin kontrollere gidilmesi öneriliyor.

  • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar bazen kendi belli etmeden ortaya çıkabiliyor. Bu yüzden erken tanı oldukça önemli. Geç kalınan hastalıklarda; dış gebelik, ksırlık, vajinal akıntı, ağrılı idrar, eklem ağrıları, şişkinlik ve nadiren boğaz ağrıları görülüyor.
  • Hastalık genellikle sinsi bir şekilde ilerliyor. Geç kalınan hastalıkların tedavi dönemi oldukça zor oluyor. Enfeksiyon ile hamile kalanlarda bebeklerin çoğunun körlük, göz iltihabı ve klamidya zatürreeye yakalanma riski oluyor.
  • Genital bölgede bulunan uçuklar, cinsel yolla bulaşan hastalıklara işaret olabiliyor. Dudak çevresinde de çıkabilen uçuklar, kanamalı, ağrılı ve sıvı bir halde beliriyor.
  • Rahim ağzı kanserlerinin en büyük nedeni, çok eşli erkeklerin bulaştırıkları siğil ve lezyonlardan kaynaklanıyor. Korunmanın bile engel olamadığı bu virüsler rahim ağzı kanserine davetiye çıkartıyor. Ayrıca;  AIDS, Hepatit B, Sifiliz gibi hastalıklar cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında yer alıyor.

 

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.