Sağlık

Cinsel kimlik bozukluğu

Cinsel kimlik bozukluğu diğer bir adıyla ” Transseksüalite ” cinsel hastalıklar arasında yer almaktadır. Transseksüalite’nin nasıl başladığı ve nasıl tedavi edilebileceği hakkında bilinmesi gereken bilgileri uzmanlar açıkladı.

“Cinsiyet  bacakların, cinsel kimlik ise kulakların arasındadır.”Bu bakış açısıyla, cinsiyet kadın ve erkek kategorilerinin biyolojik olarak belirlenmesini tanımlar.Öte yandan cinsel kimlik bilişsel, duygusal, kültürel yönleri olan sosyal olarak yapılandırılmış roldür. İlk ayda embriyolar arasında kadın ya da erkeğe doğru gelişeceğini gösteren herhangi bir fark tespit etmek mümkün olmadığından erken embriyo cinsiyet bakımından ayrışmamış olarak tanımlanır.Bir dizi kompleks değişim sonucu    Y kromozomunun varlığına veya yokluğuna bağlı olarak bazı insanlar erkeğe diğerleri kadına dönüşürler.

Tipik olarak bir kişinin cinsiyetini anlamak göreceli olarak kolaydır.Bir kişinin cinsel kimliğini anlamak ise daha karmaşıktır.Cinsel kimlik kişinin kadın ya da erkek olusunun içsel olarak hissedilmesidir. Cinsel rol ise  kişinin diğerlerine gösterdiği kadın ya da erkek oluşun toplumsal imgesidir.Bütün bu karmaşıklığa rağmen insanları sınırlı kategoriler içerisine sıkıştırmaya zorlayan şiddetli bir toplumsal baskı vardır.

Doğum öncesi dönemde olan hormonsal değişiklikler hem testisleri hem de yumurtalıkları olan bireyleri meydana getirebilir.Biyolojik olarak söylersek kadın ve erkek olmanın yani sıra interseks diye adlandırılan ne kadın ne de erkek olan ancak her iki cinsiyetin de özelliklerini taşıyan bir grup vardır.

Cinsel Kimlik Bozukluğu

Karşı (diğer) cinsiyette olduğuna dair hissedilen güçlü ve kalıcı istektir.Başka bir deyişle kadının kendisini erkek veya erkeğin kendisini kadın gibi görmesidir.

Cinsel kimlik bozukluğu olan erkek çocuklar geleneksel kadın aktiviteleriyle ilgili olup kız giysileri giymek isteyebilirler. Cinsel kimlik bozukluğu olan kız çocuklar kadınsı giyinmeye karsı olumsuz tavır gösterebilirler ve oyun arkadaşı olarak erkek çocukları tercih ederler.Erişkinler de ise diğer cinsiyetin bir üyesi olarak yaşama isteği vardır.Diğer cinsiyetin toplumdaki rolünü benimseyip böyle yasayabilirler ya da  ameliyat ve hormon tedavisiyle diğer cinsiyetin görünümünü kazanabilirler.

Cinsel kimlik bozukluğu veya kimlik bunalımı tanısı koyarken belirtilerin normal homoseksüel yönelimin dışavurumu olabileceği unutulmamalıdır.Özellikle çocuklarda, homoseksüel olabilecek bireylerde psikiyatrik bir tanı olan cinsel kimlik bozukluğu tanısı koymak yanlış ve etiğe aykırı olacaktır.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.