Sağlık

Cinsel ilişki esnasında baş ağrısının nedenleri

Kadınların seks istemedikleri zaman söyledikleri “başım ağrıyor” sözünün doğruluk payı varsa gerçekten seks sırasında baş ağrısı yaşanıyorsa; bu ağrı; sağlık açısından tehlikeli bir durumun habercisi olabilir.

Cinsel ilişki sırasında görülen baş ağrısı sıkça görülür. Cinsel aktivite sırasında oluşan baş ağrısı hastayı cinsel aktiviteden uzaklaştırır. Özellikle bizim toplumumuzda cinsellik utanılacak bir tabu olduğu için, cinsellikle ilgili tüm hastalıklar mümkün olduğu kadar saklanır. Kişiler ancak, yaşam kaliteleri çok bozulduğu zaman hekime başvururlar.

Cinsel ilişki sırasında görülen baş ağrısı toplumumuzda sık görülmesine karşın, doktora başvurma sayısı oldukça düşüktür. Cinsel ilişki sırasında; şiddetli baş ağrısı varsa; özellikle orgazm sırasında ağrı şiddetli ise; beyni besleyen herhangi bir damarda yırtılma olabilir. Bu durum beyin kanamasına yol açar.

Orgazmik baş ağrısı olarak da isimlendirilen bu ağrı; beyin kanamasının habercisi olabilir. Toplumumuzda migren çok sık görülür. Migren; beyin damarlarını ilgilendiren bir baş ağrısı türüdür. Kendilerinde veya ailelerinde migren öyküsü olan kişilerde orgazm sırasında baş ağrısı olma olasılığı yüksektir. Hatta mastürbasyonda bile; baş veya boyun ağrısı olabilir.

Damarların genişlemesi sonucu eğer damar yapısı bozuksa,beyin damarlarında genişleme (anevrizma) vs. varsa, damar yırtılabilir ve beyin kanaması oluşur. Kanama sonrası beyinde oluşan hasara bağlı olarak, kısmi felç, tam felç ve hatta ölüm olabilir.

Cinsel aktivite sırasında görülen baş ağrısı 2′ye ayrılır:

İyi huylu cinsel ilişki baş ağrıları

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.