Sağlık

Cinsel ilişki ağrılarının nedenleri

Cinsellik size zevkten çok acı vermeye başladıysa, ortada bir sorun var demektir… Cinselliğin var oluş nedeni haz almak olsa da, yapılan araştırmalar, kadınların büyük bir çoğunluğunun yatakta acı çektiğini gösteriyor. Fakat bu acı, karşı cinsin verdiği bir acı değil, genelde hastalıkların neden olduğu ağrılar olarak görülüyor.

Sebeplerinin yüzde 80′i jinekolojik hastalıklara bağlı olan cinsel ilişki ağrılarının nedenleri arasında sadece fizyolojik değil, aynı zamanda psikolojik nedenler de görülebiliyor.

Ağrılı cinsel ilişki disparoni

Ağrılı cinsel ilişki yani disparonide, cinsel ilişkide birleşme anı geldiğinde vajina girişinde ya da daha derinlerde kasık bölgesinde ağrı, acı, yanma, batma gibi istemsiz durumlar hissediliyor. Ağrılı cinsel ilişki birçok kadının fark etmediği, önemsemediği ya da katlanmak zorunda kaldığı bir durum. Oysa bu durum yanlış yerleşmiş kültürel bir saplantı.

Zamanla cinsel ilişkinin sosyal hayatın önemli bir parçası haline gelmesiyle bu sıkıntının çözüm arayışları da arttı. Cinsel ilişkide ağrıyla karşı karşıya kalan bir kadının, öncelikle jinekolog tarafından muayene edilmesi gerekiyor. Eğer herhangi bir jinekolojik sorun yoksa bu durumda psikolojik sorunların araştırılması gerekiyor.

Yıllar sonra da görülebiliyor…

Ağrılı cinsel ilişki, ilk ilişkiye girildiğinde görülebildiği gibi yıllar sonra da ortaya çıkabiliyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Nevzat Melih Gündüz, “Ağrı hemen dış cinsel organ girişinde ise yüzeysel, vajinada ise orta ve rahim ağzı ya da kasıkta ise derin ağrı olarak biliniyor” diyor.

Vajinismus en önemli nedenlerden biri

Vajinismus, tamamen psikolojik olarak baskı altında kalmış kadınların, çocukluktan itibaren almış olduğu baskı alandaki cinsel bilgiden kaynaklanabiliyor. Bu kişiler, evlenene kadar yasak, ayıp, günah şeklinde cinsel bilgilerle dolduruluyor ve ardından ilk cinsel deneyimlerini yaşamak zorunda kalıyor. Formsante’nin haberine göre, korku ve acı ile panik olarak yaşanılan ilk cinsel deneyim, bir göreve dönüşüyor. Cinsel ilişki ağrısı kaçınılmaz olarak devam ediyor. Bu hastalığın tedavisi psikolojik oluyor ve seanslar şeklinde konunun uzmanlarınca yapılıyor.

Enfeksiyonlar da ağrıya neden oluyor!

Dr. Gündüz, “Jinekolojik mantar, bakteri, virüs ve parazit enfeksiyonları yani kısaca mikropların sebep olduğu hastalıklar da genital bölgede ilişki sırasında ağrıya sebep oluyor. Akıntı, yanma, koku, kaşıntı, âdet dışı kanama, şişlik ve kızarıklıklar da sıklıkla karşımıza çıkan bulgular arasında yer alıyor. Enfeksiyonlara bağlı ağrıların tedavisinde ciddi ilaçlar ya da iğneler kullanılıyor” diyor.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.