Sağlık

Çin malı laminant parkelerde kanser tehlikesi

Uzmanlar, laminant alırken mutlaka “E-1-Kanserojen madde içermez” belgesinin olup olmadığına bakılması gerektiğini belirtiyor. Bu belgeye sahip olmayan onlarca ürün, halk sağlığı için tehlike arz ediyor.

Özellikle AB (Avrupa Birliği) ülkelerinden ithal edilen; ama Uzakdoğu menşeli olan ürünlerde Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) laminantlar için belirlediği limitin üzerinde kanserojen formaldehit bulunuyor.

Sektörün önemli markalarından VarioClic yetkilileri, kendilerinin belirlenen limit içinde formaldehit kullandıklarını belirtirken, tüketicilerin mutlaka ürünün TSE, garanti ve E-1 belgelerine dikkat etmesi gerektiğini kaydediyor. Ayrıca belgelerin Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nca verilip verilmediğine ve son geçerlilik sürelerine de bakılması gerekiyor.

Dünya Sağlık Örgütü, formaldehit kullanmayan firmaların laminant parkeleri üzerine ‘bu ürün sağlıksız herhangi bir madde içermez’ anlamına gelen “Mavi Melek” amblemini kullandırıyor. Piyasada Alman menşeli diye satılan birçok laminant markasının aslında Uzakdoğu üretimli olduğu ve kanserojen risk taşıdığı ifade ediliyor.

VarioClic yetkilileri, Uzakdoğu menşeli parkelerde damping uygulaması olduğunu belirterek, Çin’den bu ürünü yarı mamul olarak alıp, fason olarak Avrupa’da ürettiren ve Türkiye’ye satan firmalar olduğuna dikkat çekiyor.

Çeşitli Avrupa firmaları AB ülkelerinde E-1 belgesi olmayan ürün satamadıkları için iç piyasa yerine Türkiye’yi tercih etmiş. Yerli üreticilerin iç piyasadaki ağırlığının az olduğu dönemlerde bu şekilde uygulamalar yaşanmış. Ancak yerli üretimin kalitesini yükseltmesi sonucunda, kalitesiz ithal malzeme girişinin nispeten azaldığı belirtiliyor.

‘Germany Technology’ aldatmaca mı?

Meister Laminant Parke Türkiye Distribütörü Di-Port şirketi yetkilisi Fırat Tekin, kendi ürünlerinde tutkal olarak doğal çam reçinesi kullandıkları için ürünlerindeki formaldehit oranının ‘sıfır’ olduğunu belirtiyor. Ancak, VarioClic yetkilileri, formaldehit olmadan tutkal reçinesi elde etmenin mümkün olmadığını belirtiyor. Meister Parke ise firma olarak tamamen sağlıklı bir şekilde üretim yaptıkları için ‘Mavi Melek’ belgesine sahip olduklarını kaydediyor.

Meister Parke Türkiye yetkilisi Fırat Tekin, pek çok ürünün Uzakdoğu’da üretimi yapılarak, ‘Germany Technology’ etiketi ve ambalajı ile Türkiye pazarında da satıldığına ve tüketicilerin yanıltıldığına dikkat çekiyor. Bunun yanında tamamen menşei belli olan ürünler de satılıyor.

Tekin, “Yurtdışında satılmayıp pazarımıza giren pek çok ürün bulunuyor. Fason olarak üretilen bu ürünler bazı standartları karşılamıyor; ancak yine de ülkemizde satış ve uygulaması yapılıyor.” diyor. Tekin, ithalatta istenen düzeyde denetimin olmadığını; gelen ürünlerin teste tabi tutulmadan rahatça pazara girebildiğini söylüyor. Bunun yanında plaka halinde getirilip kesilerek ve kanal açılarak parke haline getirilen ürünler de oluyormuş. Ayrıca, yurtdışından ithal edilen (Avrupa dâhil) kalite dışı ürünlerin yüzde 20-25 formaldehit içerdiği belirtiliyor.

Formaldehit, sağlığı nasıl etkiliyor?

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.