Sağlık

Ciltteki uçukları güneş alerjisi ile karıştırmayın

Uzmanlar, güneş ışınlarına uzun süre maruz kalınması sonucu ciltte meydana gelebilecek kızarıklıkların ve uçukların güneş alerjisi ile karıştırılmaması gerektiğini söyledi.

Ondokuzmayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi, alerji uzmanı Prof. Dr. Yaşar Anlar, yaz aylarıyla birlikte en sık karşılaşılan sorunların başında güneş alerjilerinin geldiğini hatırlatarak, güneş alerjilerinin başka alerji türleri ile karıştırılabildiğine işaret etti.

Tedavi edilmemesi durumunda ciddi komplikasyonlara yol açan alerji türlerinin güneş alerjisi ile karıştırılması durumunda önemli sonuçlar doğurabilecek vakaların yaşanabileceğini söyleyen Prof. Dr. Yaşar Anlar, bu konuda dikkatli olunmasını istedi.

Ozon tabakasının incelmesiyle birlikte değişik dalga boyundaki ultraviyole ışınlarının güneş gören cilt bölgelerinde kızarıklık, kaşıntı, içi su dolu alerjik tepkiler yapabildiğini belirten Anlar, güneş ışınlarına karşı aşırı tepkisi olanların uzun kollu giysiler giyerek, geniş kenarlı şapkalar takarak ve koruyucu faktörlü güneş kremleri sürerek korunmaları gerektiğini kaydetti.

Bunlara rağmen alerjinin devam etmesi durumunda doktora başvurulmasını öneren Anlar, güneş alerjisinin her yaştan ve ten renginden insanda görülebileceğini belirtti.

Herpes Virüsü

Güneş alerjisinin karıştırıldığı alerji türlerinin başında Herpes Virüsünün yol açtığı uçuklar geldiğini belirten Anlar, şunları söyledi:

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.